Malezya ve Kuba helal aşı üretmek için harekete geçti!

Malezya ve Kuba helal aşı üretmek için harekete geçti!.9195
  • Giriş : 18.11.2007 / 16:27:00

Menenjit aşılarında domuz maddesi olması, Malezya ve Küba'yı harekete geçirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Domuzlardan alınan maddelerin yer almayacağı yeni aşı iki yıl içinde piyasada. Malezya ve Kübalı 42 bilim adamı, 1 milyon Euro bütçeyle çalışıyor..

Malezya ve Küba Müslüman hacılar için helal menenjit aşısı üretecek. Hayvansal maddelerden üretilen aşıda domuzlardan alınan maddelerin de kullanıldığını dikkate alan Malezya, çalışmalarına hız verdi. Hac farizasını yerine getirmek için milyonlarca Müslümanın her yıl Suudi Arabistan'a gittiğini dikkate alan Malezya ve Küba, helal aşı için düğmeye bastı. Malezya ve Küba'nın 3,6 milyon Malezya Doları (715 bin Euro) kaynak ayırdığı belirtildi.

385 MİLYARLIK SEKTÖR

Malezya Eğitim Bakanı Mustapa Mohamed, Sains Üniversitesi'nden 12 ve Küba'dan 30 uzmanın üzerinde çalıştığı aşının, İslami kurallarla kesilmiş hayvanlardan alınan maddelerden üretileceğini açıkladı. Malezya Sains Üniversitesi (USM) ve Havana Finlay Enstitüsü'nün üzerinde çalıştıkları "helal aşının" iki yıl içerisinde piyasaya çıkması bekleniyor. Helal gıda ve endüstrinin merkezi olmayı amaçlayan Malezya'nın, helal sektörden yıllık 385 milyar Euro (yaklaşık 655 milyar YTL) gelir elde edebileceği belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious