Malezya'da iktidar kabus yaşıyor

Malezya'da iktidar kabus yaşıyor.15323
  • Giriş : 08.03.2008 / 21:15:00

Malezya'da yaklaşık 40 yıldır iktidarda olan koalisyon, bugün yapılan genel ve yerel seçimlerde 40 yılın en ağır yenilgisini aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İktidardaki Ulusal Cephe, 3 eyalet meclisinde çoğunluğu muhalefete kaptırırken, 4. bir eyalette de muhalefetin çoğunluğu sağlaması bekleniyor.

Sonuçlar, Başbakan Abdullah Ahmed Bedevi'nin ırklar arasındaki gerginliği giderememesi, enflasyon ve yolsuzluğu önleyememesine tepki olarak görülüyor.

Ulusal Cephe, Çinlilerin çoğunlukta olduğu Penang eyaleti ile Kedah eyalet meclislerinde çoğunluğu muhalefete kaptırırken, muhalefetin iktidarda olduğu Kelantan eyaletinde de yenilgiye uğradı. Muhalefetin Selangor eyaletinde de çoğunluk sağlaması bekleniyor.

Ulusal Cephe Malezya'da 1957'den bu yana iktidarda bulunuyor.

222 üyeli Federal Meclis'te ise Ulusal Cephe'nin çoğunluğunu koruması bekleniyor.

Seçim Komisyonu tarafından açıklanan kısmi sonuçlara göre, Ulusal Cephe 68 milletvekilliği kazanırken, muhalefetteki Demokratik Eylem Partisi 8, İslamcı Pan-Malezya İslami Parti 7, Halkın Adaleti Partisi 8 milletvekili kazandı.

Gözlemciler muhalefetin sonuçta federal meclisteki 19 sandalyesini yaklaşık ikiye katlayarak 35 ila 38 milletvekili kazanacağını tahmin ediyor.

Nihai sonuçların yarın sabah açıklanması bekleniyor.

Başbakan Abdullah meclisteki sandalyesini korudu, ancak 2004'de 18,122 olan oyu 11,246'ya düştü.

Şimdiye kadar alınan sonuçlara göre, hükümetteki en az 3 bakan da milletvekili seçilemedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious