Malezya'da ilginç tutuklama kararı

Malezya'da ilginç tutuklama kararı.19597
  • Giriş : 22.03.2009 / 16:24:00

Malezya mahkemesi, bir kişi çaydanlığa taptığı gerekçesiyle tutuklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Müslüman olarak doğanların ama daha sonra din değiştirmek isteyen Kamariah Ali (57), Malezya'da nüfusun neredeyse yarısı inandığı “çaydanlık mezhebi”ne girmek istemesi nedeniyle tekrar tutuklandı.

Malezya yasasına göre Müslüman olarak doğanların din değiştirmesi yasak olduğunu kaydeden ve bu duruma bir an önce son verilmesi gerektiğini söyleyen Kamariah Ali'nin avukatı Sa'adiah, “Her seferinde bunun için onu hapse atamazlar. Mahkemeye müslüman olmadığını bildirdi. Müvekkilim şeriat mahkemesine bağımlı değil artık” dedi.
Simgesi çaydanlık olan `Gökyüzü Krallığı` adlı tarikat 2005 yılında Terengganu eyaletinde İslam öğretisine karşı geldiği ve dini sapkınlığa teşvik ettiği gerekçesiyle din polisi tarafından bir baskınla çökertilmişti. Turistlerin büyük ilgisini çeken ve şifa verdiğine inanılan dev çaydanlık, buldozerlerle yıkılmış, lideri kayıplara karışırken müritleri de tutuklanmıştı. Malezya polisi, son mürit tutuklanana kadar tarikatla savaşacaklarını açıkladı. Müritlere göre, tarikat dinlerin birleşmesini savunuyor, çaydanlık ise cennetten dökülen kutsal suyu temsil ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*