Malezya'dan Unakıtan'a teşekkür

Malezya'dan Unakıtan'a teşekkür.5587
  • Giriş : 12.01.2007 / 00:00:00

Malezya eski Başbakanı Dr. Mahathir Muhammed, ”Maliye Bakanına teşekkür etmek istiyorum.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul Ticaret Odasının (İTO) davetlisi olarak Türkiye'de bulunan Muhammed, çalışma yemeğinde Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile bir araya geldi.

Muhammed, burada yaptığı konuşmada, Malezya olarak tüccar bir toplum olduklarını ve diğer ülkelerle de ticareti geliştirmek istediklerini söyledi. Türkiye ile Malezya arasındaki ticaret hacminin olması gerekenden çok daha az olduğuna işaret eden Muhammed, “Malezyalı yöneticiler olarak Türk iş adamlarının Malezya'ya ziyaretlerine yardımcı olmaya çalışacağız. Türkiye'den alabileceğimiz ve Türkiye'ye satabileceğimiz çok şey olduğunu düşünüyorum” dedi.
Muhammed, partisinin Türkiye ile çok ilgilendiğini, çünkü partisinin şu andaki yöneticisinin Türk orijinli olduğunu, partinin kurucusu ve üçüncü başkanın da Türk kökenli olduğunu söyledi.

Malezya'da yaşayan çok sayıda Türk bulunduğunu ancak Türkçe konuşamadıklarını ifade eden Muhammed, “Ben başka ülkelerde Türkçe'yi öğretmek üzere okullar kurduğunuzu duydum. Bu ticaret yapmak için de çok önemli. Bu okulların kurulması sayesinde biz de ticarette daha iyi anlaşabiliriz” diye konuştu.

Konuşmasında Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a da teşekkür eden Muhammed, ”Paradan 6 sıfır atarak Türkiye'yi daha zengin hale getirdi. Bizim için önemli olan paranın ne kadar çok olduğu değil, satın alma gücünün ne kadar çok önemli olduğunu gösterdi. Paranızın artan değeri ile birlikte ekonominizin de gelişeceğine inanıyorum” dedi.

TL

Cebinde hala eski milyon lirayı nasıl aradığını söyleyen Muhammed, eğer bulabilirse çok zengin olacağı esprisini yaptı.
Türkiye'de aynı zamanda Avrupalı Müslümanlar Birliğini temsilen de bulunduğunu ifade eden Mahathir Muhammed, Uluslararası Kalkınmada Küresel İttifak (GAPİD) denen yeni kurulan organizasyonda, Müslüman entelektüelleri, aydınları bir araya getirmeyi, Müslüman ülkelerin karşılaştıkları sorunlara çözüm üretmeyi amaçladıklarını anlattı.
Muhammed, İTO Başkanı Murat Yalçıntaş'ın da organizasyonda yer alacağını bildirdi.

YALÇINTAŞ

İTO Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş da konuşmasında, “Mahathir Muhammed'in Malezya'da başbakanlık yaptığı dönemde ortaya koyduğu performans, Asya Krizi'nden ülkesini başarılı bir şekilde çıkarması bizlere özgüven aşılamıştır. O Müslüman yöneticilerin ve iş adamlarının da küresel boyutta düşünüp başarılara imza atacağını gösterdi” dedi.

Yeni kurulan Avrupalı Müslümanlar Birliğinin de kısa zamanda çok olumlu ilerlemeler gösterdiğine işaret eden Yalçıntaş, Avrupa'daki Müslümanları bir araya getiren bu birliğin, çatışma yerine uzlaşma ve hoşgörüyü öne çıkararak, sağlıklı bir çıkış yolu ortaya koyduğunu vurguladı.

Yalçıntaş, “İstanbul nasıl Asya ile Avrupa arasında bir köprü ise, bu birlik de İslam dünyası ile Batı arasında bir köprü olacaktır. Biz İTO olarak, bu yöndeki çalışmaları desteklemekten büyük mutluluk duyacağız” dedi.
Yemekli toplantıya Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious