'Mali disiplinden taviz vermeyiz'

'Mali disiplinden taviz vermeyiz'.11282
  • Giriş : 08.10.2008 / 16:17:00

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, mali disiplinden en ufak bir taviz vermeyeceklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Afyonkarahisar'da başlayan ve iki gün serecek olan ''Bütçe Sürecinde Parlamentonun Değişen Rolü'' konulu uluslararası sempozyumda konuşan Unakıtan, 2003 yılından itibaren hayata geçirilen yapısal reformlar ve mali disipline verilen önem sonucunda makro ekonomik istikrarın sağlanmasında büyük başarılar elde edildiğini kaydetti.

Gelir artırıcı, harcama azaltıcı politikalar ile birlikte gerçekleştirilen yapısal reformların bütçe disiplinini sağladığını belirten Bakan Unakıtan, şöyle dedi:
''Bütçe performansındaki iyileşme güven ortamını oluşturuyor. Bugünlerde yaşadığımız küresel ekonomik kriz bizim son 6 yıldan beri uyguladığımız politikaların doğruluğunu da ortaya koyuyor. Geçtiğimiz 6 yıl içinde uyguladığımız mali disiplin, Türkiye'de ekonomik istikrarın mali istikrarın en önemli sigortası olmuştur. 'Dünyada son 100 yılın krizi' diyorlar fakat bundan daha küçük şoklar, buna benzer şoklar dünyada ister 100 yılda bir, ister 10 yılda bir muhakkak bir takım dalgalanmalar olacak. Bu kaçınılmaz. Önemli olan reformların özelleştirmelere, mali disipline hiç ara vermeden Türkiye'nin devam etmesi ve yapısal reformlara devam etmesidir, bu çok önemlidir.''

2007 yılının sonunda bütçe açığının gayri safi milli hasılaya oranının yüzde yüzde 1,5 seviyelerine indirilmesinin başarıldığını belirten Bakan Unakıtan, ''Türkiye bunu başardı. Onun için bu Türk milletinin bir başarısı olarak bunu vurgulamak istiyorum. Şimdi diğer ülkelere baktığımız zaman bütçe açıklarına, biz şimdi Fransa'dan da İngiltere'den de Portekizden de Yunanistan da çok daha iyi durumdayız'' diye konuştu.

Hiç bir zaman mali disiplinden taviz vermediklerini ve vermeyeceklerini belirten Bakan Unakıtan, şunları kaydetti:
''2009 yılı bütçesini hazırlıyoruz şu anda hummalı bir şekilde de çalışıyoruz ve hiç taviz vermeyeceğiz mali disiplinden, en ufak bir taviz vermeyeceğiz önümüzde mahalli seçimler var ne seçimi olursa olsun biz şimdiye kadar mahalli seçimde geçirdik, genel seçimde geçirdik onlarda da taviz vermedik, bundan sonra gelecek seçimde de taviz vermeyeceğiz. seçim gelir gider. Türkiye seçimleri çok yaşadı ama Türkiye mali disiplinden vazgeçerse Türkiye'nin ekonomisi çok bozulur. Düzelmeyecek şekilde bozulur onun için ülkesini seven kim gelirse gelsin mali disiplinden taviz vermemesi icap ediyor ona inanıyoruz ve o şekilde de devam edeceğiz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*