'Mali disiplinden taviz yok!'

  • Giriş : 03.06.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, halka seslendiği Isparta'da mali disiplinden asla taviz vermeyeceklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dünyadaki tüm gelişmeleri takip ettiklerini belirten Erdoğan, "Türkiye ekonomik anlamda büyüyen 17 ülkeden biridir." dedi. Yorgun ve durgun görünen Başbakan Erdoğan, Zaman Gazetesi çalışanlarının Belediye Başkanı Hasan Balaman tarafından darp edilmesi konusunda ise açıklama yapmadı.

Başbakan Erdoğan, 10 projenin açılışı ve 168 toplu konutun anahtar teslimini yapmak ve ardından partisinin İl Kongresi'ne katılmak için Isparta'ya geldi. Özkanlar Kavşağı'nda düzenlenen törende halkın yoğun ilgisiyle karşılaşan Başbakan Erdoğan, gül yağmuruna tutuldu. Törene, Erdoğan'ın yanısıra AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Hayati Yazıcı, Nihat Ergün, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Çevre ve Orman Bakanı Osman Bakanı Osman Pepe, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Isparta Milletvekilleri Recep Özel, Emin Bilgiç, Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik, Mehmet Alp, Isparta Valisi Şemsettin Uzun ve Isparta Belediye Başkanı Hasan Balaman katıldı.

Yaptığı konuşmada mali disiplinden asla taviz vermeyeceklerini belirten Erdoğan, ihracatta artış olduğunu söyleyerek, "Türkiye yatırımcılar için umut vadediyor. Ekonomik anlamda büyüyen 17 ülkeden biriyiz. Türkiye'ye 1950 yılından beri 1 milyar dolar yatırım girmedi. 2003 yılında yapılan düzenlemelerle 10 milyar doları aşan bir yatırım söz konusu olmuştur." dedi. Bu rakamın daha da fazla olacağını aktaran Erdoğan, bu yatırımların kuru yatırım olmadığını ifade etti. Girişimcinin ülkeye yatırım yaparken siyasi iktidara baktığını vurgulayan Başbakan Erdoğan, "Siyasi iktidarın, demokrasinin, insan haklarının, huzurun olmadığı bir yere kimse parasını yatırmaz. Türkiye yatırımcılar için umut vadediyor. Yatırımcı Türkiye'de demokrasiyi ve istikrarı görüyor." diye konuştu.

Zorunlu tasarruf mevduatından cebren toplanan 12 katrilyonun ödendiğinin altını çizen Erdoğan, yine girişimcinin Türkiye'deki huzur ve büyümenin kalıcı olduğuna inandığını dile getirdi. İmarzedeler için 6,5 katrilyon para ödendiğine değinen Erdoğan, "İMF'ye bizden önceki hükümetlerin tamamı borçlanmış. Biz ise şu an borç ödüyoruz. İMF'ye 24 milyar dolar olan borcun 11 milyar dolarını ödedik. Bu da 24,5 katrilyon eder." şeklinde konuştu. Erdoğan, göreve geldikleri 2002 yılında Merkez Bankası'nın kasasında 26 milyar dolar olduğunu, bu rakamın bu yıl 58 milyar dolara ulaştığını niteledi. Kasanın hortumlar kesilince zenginleştiğini aktaran Erdoğan, Türkiye'nin daha da iyiye gideceğini vurguladı.

Erdoğan yaptığı konuşmadan sonra bakanları da platforma davet ederek 168 Toplu Konut İdaresi'nden ev sahibi olan 10 kişinin anahtarlarını ev sahiplerine teslim etti. Kürsüde ev sahiplerini teker teker tebrik eden Erdoğan, halk tarafından uzun süre alkışlandı. Bu arada Başbakan Erdoğan'a şehrin altın anahtarı hediye edildi.

Erdoğan, makamına çağırdığı Zaman Gazetesi Temsilcisi Arif Bayram Taş ile muhabir Mustafa Altıntaş'ı korumalarıyla birlikte darp eden Belediye Başkanı Hasan Balaman ile ilgili iddialara değinmedi. Başbakan Erdoğan, Özkanlar Kavşağı'ndaki törenden sonra partisinin İl Kongresi için Süleyman Demirel Kongre ve Sergi Sarayı'na geçti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious