'Mali kriz ING Bank'a da sıçradı' CEVAP

'Mali kriz ING Bank'a da sıçradı' CEVAP.13316
  • Giriş : 22.10.2008 / 06:00:00
  • Güncelleme : 05.09.2016 / 15:49:36

ING Bank, sitemizde yayınlanan mali krizden etkilendikleri haberleri karşısında bir açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

HABER AKTÜEL - 19.10.2008 tarihinde "Mali kriz ING Bank'a da sıçradı" başlığında verdiğimiz habere ING Bank'tan yanıt geldi.

ING Bank'ın "Küresel mali kriz ING Bank'a da sıçradı... Piyasalarda yaşanan global krizde şimdiye dek adı pek anılmayan Hollanda bankacılık devi ING Bank da listeye girdi." haberimize karşılık yaptığı açıklama şu şekilde:

***
Olumsuz piyasa şartlarına önlem olarak dayanıklılık sağlanması amacıyla sermaye güçlendirmesi operasyonuna giden ING Grubu, Hollanda Hükümeti'nden 10 milyar Euro sermaye tabanı desteği aldı.

Uygulama, bir devletleştirme veya kurtarma operasyonu değil, derinleşerek artan olumsuz piyasa şartları çerçevesinde dayanıklılığın artırılması ve uluslararası rekabetteki avantajlı durumun korunması amacıyla gerçekleştirilen bir sermaye güçlendirmesidir.

20 Ekim 2008, İstanbul - Hollanda Merkez Bankası, Hollanda Maliye Bakanlığı ve ING Grubu yetkililerinin 19 Ekim 2008 tarihinde vardığı anlaşma sonucunda, ING Grubu'nun Hollanda Hükümeti'nden 10 milyar Euro tutarında ana sermaye katkısı alacağı açıklandı.
ING Grubu'ndan konuya dair yapılan açıklamada söz konusu işlemin ING hisselerinde herhangi bir bölünmeye neden olmayacağı ve ING'nin sermayedar yapısında herhangi bir değişikliğin söz konusu olmadığı ifade edildi.

ING CEO'su Michel Tilmant konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Hali hazırda sermaye yapımız hedeflemiş olduğumuz seviyenin ve yasal rasyoların üzerindedir. Ancak son haftalarda piyasalarda yaşanan olağandışı gelişmeler, uluslararası arenada, içinde bulunulan piyasa koşulları göz önüne alındığında geleceğe yönelik sermaye gereksiniminin daha yüksek seviyede olması gerektiği inancını doğurmuştur.

Şu an ihtiyatlı bir yaklaşımla ana sermayemizi arttırmamızın bu değişken ortamda rekabetçi pozisyonumuzu daha da kuvvetlendireceği inancındayız. Bu işlem sermayedarlarımızın hisselerinde bölünmeye yol açmamakla birlikte 85 milyon müşterimize ilave güven sunmaktadır,'' dedi.

ING'nin sermayesinin güçlendirilmesi, Hollanda Hükümeti'nin 9 Ekim 2008 tarihinde açıkladığı sağlam temelli mali kuruluşların beklenmedik dış şoklara karşı korunmasına yönelik “Mali Sektör Sermayelendirme Programı” çerçevesinde gerçekleştirildi. Uygulamada diğer örneklerden farklı olan önemli husus, ING Grubunun hisse yapısının devlet kontrolüne geçmeden mevcut hissedarların haklarının korunması ve mevcut yönetimin devam etmesi kararı. Bu bir devletleştirme veya kurtarma operasyonu değil, derinleşerek artan olumsuz piyasa şartlarına karşılık önlem için dayanıklılığın artırılması ve uluslararası rekabetteki avantajlı durumun korunması amacıyla gerçekleştirilen bir sermaye güçlendirmesi.
Konuya ilişkin olarak Hollanda Hükümeti'nce yapılan açıklamada ise “Sağlıklı, iyi yönetilen ve dayanıklı bir finansal yapıya sahip ING Grubu, bu sermaye güçlendirmesi ile birlikte uluslararası standartlarda daha da güçlü bir konuma gelecektir,” denildi.

Sermaye güçlendirme işleminin 12 Kasım 2008'de tamamlanması bekleniyor.

ING Grubu'nun konuyla ilgili detay açıklamalarına www.ing.com adresinden ulaşılabilir.

ING Grubu; bankacılık, Sigorta ve Varlık yönetimi alanlarında faaliyet göstermekte olan dünya çapında bir finansal hizmetler şirketidir. ING Grubu, Avrupa, Asya, Avustralya ve Amerika'da yer alan 50'den fazla ülkede 130,000 çalışana ve 85 milyon müşteriye sahiptir. Her zaman değişime öncülük eden ING Grubu, tüm dünyada faaliyet gösterdiği ülkelerde üretime, girişimciliğe, yenilikçiliğe, yaratıcılığa güç katmak hedefini taşımaktadır.

ING BANK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*