Maliki, Baasçıları orduya geri çağırdı

  • Giriş : 16.12.2006 / 00:00:00

Irak'ta Sünni, Şii ve Kürt siyasi liderleri bir araya getiren ulusal uzlaşı konferansında konuşan Başbakan Nuri El Maliki, Saddam Hüseyin'in Baas Partisi'ne mensup olduğundan dolayı ordudan ve kamudan uzaklaştırılan kişileri geri çağırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Konferansa katılan 300'e yakın Sünni, Kürt ve Şii lider de ülkeyi iç savaşa doğru sürükleyen kanlı şiddet olaylarını durdurma çağrısı yaptı. Irak için uluslar arası bir konferansa karşı çıkan Maliki'nin girişimiyle gerçekleştirilen konferansa "uç noktalardaki Şii ve Sünni gruplar" ise katılmadı.

Konferansta bir konuşma yapan Maliki, "Yeni Irak ordusu, ordunun eski mensuplarına da kapılarını açıyor. Geri gelemeyecek olanlara ise emekli kabul edilecek" dedi. Maliki, Kürt, Sünni ve Şii liderlere de uzlaşı politikasını "ölüm ve yıkıma karşı bir güvenlik ağı" olarak benimsemelerini istedi. Irak Başbakanı Baasçılar da dâhil olmak üzere "Ülkeye hizmet etmek isteyenleri aralarına katmaya hazır olduklarını" ifade etti.

Konferansa davet edilenler arasında devrik lider Saddam Hüseyin döneminin Baas Partisi'ne mensup olan ve 2003'ten beri yurt dışında bulunan bazı isimler de bulunduğu biliniyordu. Ancak bu kişilerin konferansa katılıp katılmadığı kesin bilinmiyor. Konferans öncesinde de bazı Şiiler, Baasçıların katılması halinde konferansı boykot edeceklerini bildirmişlerdi.

Irak'ın 2003 yılında işgalinin ardından ABD'li yetkili Paul Bremer, Irak ordusunu lağvetmişti. Ancak bu hareket, ordudaki birçok Sünni Arap askerlerin, direniş gruplarına katılmasına sebep olmuştu. "Baassızlaştırma" süreci olarak da bilinen politika çerçevesinde Saddam'ın Baas Partisi'ne üye olanlar devlet ve kamu görevlerinden de çıkarılmıştı. Maliki'nin ve diğer liderlerin bu çağrısı, ilk kez bu kadar geniş yelpazeli bir çağrı olmuş oldu. Maliki'nin yedi ay önce göreve gelen Şii hükümeti "Ellerinde Iraklıların kanı olan direnişçilerle asla görüşmeyeceğini" bildirmişti.

Irak'taki Amerikan ordusu da 135 bin Amerikan askerini ülkeden çekmek için yaklaşık 300 bin Irak askerini eğitiyor. Ancak ülkede meydana gelen birçok saldırıda da askerler ve askere katılacak olan gençler hedef alınmıştı.

Irak'ta şiddetin önüne geçmek için daha önce de uzlaşma konferansları düzenlenmişti. Ancak iç savaşa benzeyen çatışmaların ve saldırıların önüne geçememişti. Konferansta bir açıklama yapan Irak Uyum Cephesi sözcüsü Salim El Cuburi de "Eğer kararlar ve uygulamalar değişmeden kalırsa, bu konferans da daha öncekilere benzer" uyarısında bulundu. Diğer bir yetkili ise "Bırakalım konuşsunlar. Çok konuşmak kimseye zarar vermez. Ancak bir sonuca varacaklarından şüpheliyim" dedi.

Başlıca Şii, Kürt ve Sünni partilerinin katıldığı konferansta görüşmeler Amerikan askerlerinin Irak'taki varlığı ile Şii, Sünni ve Kürt grupların çatışmalardaki etkisine yoğunlaştı. Sünni gruplar, Amerikan ve Şii hedeflerine yönelik düzenlenen saldırıları desteklemekle suçlanıyordu.

Başbakan Nuri El Maliki, konferans öncesinde de ABD Başkanı George W. Bush ile bir video konferans görüşmesi yapmıştı. Görüşmeyle ilgili bilgi veren Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Gordon Johndroe, Maliki'nin Bush'a, siyasi liderlerin Irak'ta istikrarı sağlamak için bir araya geleceklerini aktardığını ve daha fazla güvenlik sağlamayı istediklerini söylediğini açıklamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious