Maliki, destek alamasa da sözünün arkasında duruyor!

Maliki, destek alamasa da sözünün arkasında duruyor!.11652
  • Giriş : 13.08.2007 / 19:15:00
  • Güncelleme : 13.08.2007 / 17:38:36

Maliki, ''PKK'nın topraklarımızı kullanarak Türkiye'ye karşı eylemler düzenlemesine izin vermeyeceğiz'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kuzey Irak özerk yönetimi ve Bağdat'tan PKK konusunda destek alamayan Irak Başbakanı Nuri El Maliki, PKK'nın Irak'ta yasadışı bir örgüt olduğunu söyledi. Maliki, ''PKK'nın topraklarımızı kullanarak Türkiye'ye karşı silahlı eylemler düzenlemesine izin vermeyeceğiz'' dedi.

Maliki, "Ülkemizin anayasası, komşu bir ülkenin güvenliğini tehdit eden hiçbir silahlı örgüte izin vermiyor" diye konuştu.

PKK'yı terör örgütü olarak nitelendiren Maliki bu konuda Kuzey Irak'tan ve Bağdat'taki bazı siyasetçilerden destek alamadı.

Maliki'nin Ankara'da imzaladığı mutabakatı eleştiren Kuzey Irak'taki Kürt yönetimi temsilcileri, PKK'ya karşı askeri bir müdahaleye karşı çıktıklarını yineledi.

Irak Başbakanı Maliki, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın daveti üzerine bir günlük ziyaret için 7 Ağustos'ta beraberinde 30 kişilik heyetle Ankara'ya gelmişti. Maliki ve Erdoğan terörle mücadele konusunda mutabakat muhtırası imzalamıştı.

Irak Parlamentosu'nun Sünni Başkanı Mahmut Meşedani de, Maliki'nin, Ankara'da verdiği sözleri Irak'ta uygulamaya gücünün olmadığını söylemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious