Maliki, "PKK terör örgütüdür" dedi. Iraklı Kürtler kızdı

Maliki,
  • Giriş : 09.08.2007 / 13:39:00

Başbakan Erdoğan ile Maliki arasında imzalanan mutabakat muhtırasına Iraklı Kürtlerden tepki geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

KYB’nin resmi internet sitesine göre, Irak Parlamentosu’ndaki Kürdistan İttifakı Bloku’ndan tanınmış üyelerinden Mahmut Osman, Erdoğan ile Maliki Ankara’da imzalanan ve PKK ile mücadeleyi öngören mutabakat muhtırasının "Kürdistan Bölge hükümetinin görüşünü temsil etmediğini söyledi. PKK’yı bir terör örgütü olarak nitelendirmek mantıklı olmadığını savunan Osman, Irak’ın Sesi radyosuna yaptığı açıklamalarda şunları söyledi:

"Türkiye devleti, 100 yıla yakın bir zamandır Kürt halkına karşı terör suçu işliyor ve Kürtlerin haklarını vermiyor. Bundan dolayı PKK’yı bir terör örgütü olarak nitelendirmek mantıklı değil. Çünkü PKK, Türk hükümetinin terörüne karşı çıkıyor. Mahmut Osman, "İmzalanan mutabakat muhtırası Maliki ile Türkiye’ye gitmeden önce vardığımız görüş birliğine aykırıdır" diyerek şöyle devam etti:

"Biz Türkiye’nin Kürdistan topraklarında PKK’ya karşı askeri operasyonlar düzenlemesine karşı olduğumuzu açıkça dile getirdik. Bunu Maliki Türkiye’ye gitmeden önce kendisine ilettik ancak Maliki anlaşmamıza bağlı kalmadı" sözlerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious