Maliki, Şii Lider Sistani ile görüştü

Maliki, Şii Lider Sistani ile görüştü.14957
  • Giriş : 22.05.2008 / 15:49:00

Irak'ta Başbakan Nuri El Maliki, Şii din adamı Büyük Ayetullah Ali Sistani ile görüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Güneydeki Necef kentinde yapılan görüşmeden sonra açıklamalarda bulunan El Maliki, "Genel olarak Büyük Ayetullah hükümeti destekliyor ve Iraklıların yararına olan her şeyi kabul ediyor" dedi.

Sistani'nin Amerikan ordusunun başkent Bağdat'ta ve ülkenin güneyinde radikal Şii lider Mukteda Sadr yanlılarına yönelik kısa süre önce düzenlediği operasyon konusunda ne düşündüğünün sorulması üzerine, El Maliki, siyasilerin Sistani'yi görmeye geldiklerinde, kendisinin devletin otoritesini göstermesi ve silahları elinde bulundurması tavsiyesinde bulunduğunu belirtti.

Geleneksel olarak basınla görüşmeyen ve ılımlı bir şahsiyet olarak tanınan Sistani de, her zaman olduğu gibi El Maliki'nin ziyaretiyle ilgili hiçbir yorumda bulunmadı.

Nuri El Maliki, 25-30 Martta Basra'da Sadr'ın milis gücü Mehdi Ordusu'na yönelik saldırı başlatmış, çatışmalar ülkenin güneyine ve hatta Bağdat'taki Sadr semtine kadar yayılmış, bin kadar kişi ölmüştü.

Taraflar arasında 10 Mayısta sağlanan ateşkes anlaşmasıyla göreceli bir sükunet sağlanmış, Ordu, Sadr semtine konuşlanmıştı.

Sadr hareketi ise Sistani'nin bütün bu olanlara sessiz kalmasını şiddetle eleştirmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious