Maliki 12 Kasım'da Türkiye'ye geliyor

  • Giriş : 03.11.2006 / 00:00:00

Geçtiğimiz ay ortalarında Türkiye ziyareti ertelenen Irak Başbakanı Nuri El Maliki, 12 Kasım'da Türkiye'ye geliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Maliki'nin 16 Ekim'de yapılması planlanan ziyareti, Bağdat'ta yaşanan kum fırtınasından dolayı ertelenmişti.

Nuri Maliki'nin ziyareti konusunda bir açıklama yapan Başbakanlık sözcüsü Ali Debbag, Maliki'nin 12 - 13 Kasım tarihlerinde Türkiye'de olacağını söyledi. Debbag, ziyaretini amacının daha iyi ilişkiler kurmak ve mevcut ilişkileri ve işbirliğini güçlendirmek olduğunu belirtti.


Ziyarette karşılıklı ekonomik ilişkilerin üzerinde durulacağını belirten Ali Debbag, Türkiye'nin Irak'ın dış ticareti açısından önemli bir noktada bulunduğunu ifade etti.

Ziyarette Türkiye'nin, Irak'ın güvenliği konusunda neler yapabileceğinin de görüşüleceğini ifade eden Başbakanlık sözcüsü, ziyarette terör örgütü PKK'nın Irak'taki faaliyetlerinin yasaklanması konusunun da ele alınacağını kaydetti. Bağdat hükümetinin bu konuda kararlı olduğunu belirten Debbag, bölge ülkelerini ilgilendiren kanunsuz faaliyetlere izin verilmeyeceğini aktardı.

Ziyarette su kaynakları konusunun da görüşüleceğini dile getiren Ali Debbag, Türkiye'den hidrolojik bilgilerini, özellikle Fırat ve Dicle nehirleri üzerindeki barajlar, barajların faaliyetleri ve çalışma sistemleri konusunda bilgi talep edeceklerini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious