Maliki Ânnan'a red!

  • Giriş : 05.12.2006 / 00:00:00

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın, Irak için uluslararası bir konferans düzenlenmesi için yaptığı çağrıyı reddetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Görevinden bu yıl sonunda ayrılacak olan Annan'ın, "Irak'ta iç savaş olduğu" şeklindeki açıklamasını sert bir şekilde eleştiren Maliki, Annan'ı "insanlığa karşı işlediği suçlarla bilinen önceki rejiminin (Saddam rejimi) imajını parlatmakla" suçladı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği görevinden bu yıl sonunda ayrılacak olan Kofi Annan, İngiliz yayın kuruluşu BBC'ye yaptığı açıklamada Irak'ın iç savaşın pençesinde olduğunu söylemişti. Demecinde 10 yıllık görev süresinde en sıkıntılı günlerini Irak savaşının başlaması sırasında geçirdiğini belirten Annan, Irak'ta devrik Devlet Başkanı Saddam Hüseyin döneminin daha iyi olduğunu savunmuştu.

Annan'ın bu açıklamasını reddeden Irak Başbakanı Maliki, "Irak hükümeti anayasal bir temel üzerine kurulmuştur. Irak'taki tüm politik gelişmeleri geri götürecek bir uluslararası konferansı ve Irak halkının uluslararası bir vesayet altına girmesini kabul edemeyiz" dedi.

Irak'ta çözüm sağlanması için uluslar arası bir konferans düzenlenmesi fikri daha önce de Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ve Şii lider Abdülaziz El Hekim tarafından reddedilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious