Maliki: PKK'yi bitirecek yolları bulacağız

Maliki: PKK'yi bitirecek yolları bulacağız.14957
  • Giriş : 17.05.2009 / 10:27:00

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, Türkiye ile aralarındaki işbirliği ve anlayış sonucunda PKK terör örgütünün eylemlerini durduracak ve bu örgütü bitirecek yolları bulacaklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Maliki, Irak'ta 750 milyon dolara mal olacak tam teşeküllü beş hastanenin yapımını üstlenen Universal Acarsan şirketinin Kerbela'da yapacağı Eğitim Hastanesinin önceki günkü temel atma töreninden sonra AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Güvenlik ve terörle mücadele alanında işbirliğine ilişkin bir soru üzerine Maliki, Türkiye'nin dost bir ülke olduğunu ve terörle mücadele konusunda değişik düzeylerde Irak'a yardım ettiğini belirtti.

Özellikle terör örgütü olarak kabul ettikleri PKK ile mücadelede işbirliğinin devam ettiğini kaydeden Maliki, terör örgütü PKK'nın kuzey Irak'taki karmaşık coğrafi yapıdan ve sarp dağlardan istifade ederek Irak topraklarında bulunduğuna işaret etti.

Maliki, "Bu terör örgütüne (PKK) ve dost olan komşu ülkelere zarar vermek isteyen diğer örgütlere son vermek için Türkiye ile güvenilir bir işbirliğimiz var. Türkiye'nin kuzey Irak'ta olası müdahalesine gelince, olay sanıldığından daha büyük ve karmaşıktır. Büyük bir işbirliğine ihtiyaç var. PKK'nın sığındığı dağları biliyorum, sarp dağlardır. Türkiye ile aramızdaki işbirliği ve anlayış sonucunda bu terör örgütünün eylemlerini durduracak ve bu örgütü bitirecek yolları bulacağız" dedi.

Türkiye ile Irak arasında ilişkilerin gelişmiş durumda olduğunu, bu ilişkileri daha da geliştirme fırsatlarını araştırdıklarını bildiren Maliki, "dost" olarak nitelendirdiği Türk hükümetinin aracılığıyla Türk şirketlerine bütün alanlarda Irak'ta bulunmaları çağrısı yaptıklarını belirtti.
Irak Başbakanı, "Türk şirketlerine azimleri, işi erken bitirme, işte gösterdikleri özen ve dikkat konusunda güveniyoruz. Hastanelerin yapımında Türkiye'nin payının daha fazla olması için çok gayret ettik. İlk etapta 10 hastanenin yapımına karar verdik. Bunlardan en az 5'inin yapımını Türk şirketlerine verme konusunda ısrar ettik. Bu, işin sonu değil, bilakis başlangıcıdır. Temennimiz, iki ülke arasındaki iyi ve gelişmekte olan ilişkilere binaen Türk şirketlerinin Irak'ın imarında daha fazla rol almasıdır" dedi.

Maliki, Irak genelinde ilk aşamada tam teşeküllü 10 hastanenin yapımını kararlaştırdıklarını ve bu hastanelerden 5'ini uzmanlığıyla kendini kanıtlamış Universal Acarsan adlı Türk şirketine verdiklerini söyledi.

Irak'ta tam teşeküllü beş hastane yapacak Universal Acarsan şirketinin Irak'taki temsilcisi Fikret Bayraktar da a yaptığı açıklamada, üstlendikleri 750 milyon dolarlık projenin 5 ilde tam teşeküllü, her biri 65 bin metre kapalı alana sahip 400 yataklı 5 eğitim hastanesi yapımını öngördüğünü söyledi.

Projeyi alırken kendilerine en büyük desteğin Irak Başbakanı Nuri El Maliki'den geldiğini ifade eden Bayraktar, "Başbakan El Maliki, Türklerin gücü varsa 10 hastaneden 5'ini yapsınlar dedi. Bize sordular, biz de yapabileceğimizi söyledik. O halde en büyük sayıyı Türkler alsınlar dendi. Allah'a şükür biz de aldık. Yeni kurulan il meclislerinden bize çok teklifler var. Bu işlere sıcak bakıyoruz. Sağlık sektöründe ve diğer sektörlerde de çok işleri var" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*