Maliki'den 'silahlandırmama' isteği

  • Giriş : 17.06.2007 / 11:51:00

Maliki, Amerikan kuvvetlerinin Iraklı aşiretlere silah temin ederek yeni bir milis kuvveti oluşturma riski yarattığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, Amerikan kuvvetlerinin Iraklı aşiretlere silah temin ederek yeni bir milis kuvveti oluşturma riski yarattığını, böyle kararların hükümetini olumsuz etkileyeceğini belirtti.

Maliki, dün Newsweek dergisinde yayımlanan yazılı açıklamasında, "Sahadaki Amerikan kuvvet komutanları kimi zaman aşiretleri silahlandırarak hata yapıyorlar, bu da bir tehlike oluşturuyor, çünkü aşiretleri silahlandırmak yeni bir milis gücü yaratır. Koalisyon kuvvetleri aşiretlerin kültürlerini ya da tarihçelerini bilmiyor. Bizim saflarımızda yer almayı arzu eden aşiret gruplarını terörle bağlantılı olmamaları koşuluyla silahlandırmak hükümete düşen bir iştir" ifadesini kullandı.

Maliki, bu grupların silahlandırılmasının, yeni milis kuvveti oluşumuna yol açmayacak şekilde, Irak Devleti kontrolünde yapılması gerektiğinin altını çizdi.

ABD Savunma Bakanı Robert Gates'in dün Irak'ta ulusal birlik sağlanması yönündeki çabaların ikiye katlanmasına ilişkin açıklamalarına da değinen Maliki, hükümetinin sokağa çıkma yasağı ilan ettiğini ve itidal çağrısı yaptığını hatırlattı. Maliki, itidal çağrısını, etkili olduğu bilinen aşiret gruplarına da yaptığını da ifade etti.

Samarra kentindeki Şii Askeriye türbesine ve ardından da Basra yakınlarındaki Sünnilere ait bir türbeye saldırılar düzenlenmesinden sonra hükümet Basra, Bağdat'ta ve Samarra'da sokağa çıkma yasağı ilan etmiş, Bağdat'taki yasak, bu sabah kaldırılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious