Maliki'nin savunması, Saddam'ı hatırlatıyor

  • Giriş : 08.01.2007 / 00:00:00

İnsan Hakları İzleme Örgütü, (HRW) Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin, Saddam’ın idamını desteklemesinin ve eleştirilere karşı durmasının, insan haklarının ihlal edildiği önceki rejimi hatırlattığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Örgütten yapılan açıklamada, Saddam’ın idamı konusunda yapılan değerlendirmeleri Cumartesi günü yaptığı açıklamayla eleştiren Maliki’ye sert değerlendirmelerde bulunuldu. Maliki, Saddam’ın asılmasının bir iç mesele olduğunu söylemiş ve idamın "Irak’a fitne sokmak için kullanıldığını ve bunun Irak’ın bir iç meselesi olduğunu" söylemişti.

HRW’den yapılan yazılı açıklamada Maliki’nin bu duruşunun, Saddam rejimine benzediği ifade edildi. Açıklamada "Örgüt, 6 Ocak’ta Saddam’ın adil bir mahkemeyi hak etmediğini ve idamın ülkenin birliğini sağlamak için gerçekleştirilmiş Irak içişlerine ait bir mesele olduğunu söyleyen Irak Başbakanı Nuri El Maliki tarafından yapılan açıklamaları eleştirmektedir. Bu açıklamalar, Saddam Hüseyin’in Baas rejimi tarafından, insan hakları konusunda kendilerine yöneltilen eleştirilere karşı yapılan açıklamalara benzemektedir" denildi.

Saddam’ın, cep telefonu ile çekilmiş görüntülerle ortaya çıkan asılma görüntülerinde İdam sırasında devrik lidere baskı uygulandığı ortaya çıkmış ve bu olay, ülkedeki Sünnilerin yanı sıra uluslar arası insan hakları gruplarının da tepkilerini çekmişti.

HRW açıklamasında ayrıca Saddam ile birlikte idama mahkum edilen İbrahim El Tikriti ve Avad El Bander’in idamının durdurulmasını istedi. Örgüt, bu iki ismin idamının, Irak hükümetinin insan haklarını ve hukukun üstünlüğünü ihlal ettiği anlamına geleceğini savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious