Maliye, esnafın hesaplarına el koydu!

  • Giriş : 21.11.2007 / 16:15:00

Maliye Bakanlığı, vergi borcunu ödemeyen mükelleflerin banka hesabına el koyma uygulamasında kararlılığını sürdürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bu amaçla, alacağı tahsil için bankalara ikinci kez talimat gönderdi. Uygulama kapsamında Trabzon'da yapılan denetimlerde 1024 esnafın banka hesapları bloke edildi. Ayrıca yapılan denetimlerde 101 kaçak işyeri kayıt altına alındı ve 39 bin YTL para cezası uygulandı.

Trabzon Vergi Dairesi Başkanlığı, vergi borcu olanlara ve kayıt dışı çalışarak devletten vergi kaçıranlara göz açtırmıyor. Trabzon Vergi Dairesi Başkanı Necmi Keskinsoy, bankalarla yapılan çapraz denetimlerde bankada parası olup da vergi borcunu ödemeyen 1024 mükellefin banka hesaplarının bloke edildiğini söyledi. Keskinsoy, ayrıca yaygın tarama denetimlerde il genelinde 101 iş yerinin kayıt dışı çalıştıklarının belirlendiğini ve söz konusu iş yerlerine toplam 39 bin YTL ceza para cezası uygulandığını ifade etti.

Gizli ve açık denetimlerin devam ettiğinin altını çizen Keskinsoy, "Yaptığımız denetimlerle hem kayıt dışını önlemeyi hem de mükellefleri bilgilendirmeyi hedefliyoruz. İl genelinde iki hafta içerisinde yaptığımız denetimlerde kayıtlı olmayan bir çok mükellef tespit ettik ve onları kayıt altına aldık. Bu denetimlerde 101 iş yerinin kayıt dışı çalıştığı tespit edildi ve 39 bin YTL para cezası uygulandı." dedi.

Amaçlarının sadece ceza kesmek olmadığına vurgu yapan Keskinsoy, "Biz mükellefin hizmetindeyiz. Onları denetlerken, sorumlulukları konusunda bilgilendirme de yapıyoruz. Tabii ki bu denetimler sırasında tespit ettiğimiz eksikliklerle ilgili de gerekeni yapıyoruz. Bu konuda mükelleflerimizin de sorumluluklarını yerine getirmelerini bekliyoruz." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious