Maliye, ilginç yöntemler uyguluyor

Maliye, ilginç yöntemler uyguluyor  	.8105
  • Giriş : 12.03.2008 / 12:52:00

Maliye Bakanlığı Gelirler İdaresi Başkanlığı'nın kayıt dışı ekonomiye karşı mücadelesi ilginç yöntemlerle devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kayıt dışının en çok yaşandığı alanların başında gelen gayrimenkul sektöründe ev kiralarının stopaj vergi tahsilini artırmak isteyen bazı ilerdeki defterdarlıklar kira gelirlerini beyan etmeyen ev sahiplerine karşı harekete geçti. Defterdarlıklar Vergi Daireleri Müdürlükleri aracılığıyla kamu kurum ve kuruşlara gönderilen yazılarda kurumların bünyelerinde çalışan ve kirada oturan personelin kira sözleşmelerini istedi. Kira gelirlerini beyan etmeyen ev sahiplerine maliye kiracılar üzerinden ulaşarak gelirlerini artırmayı hedefliyor.

Bu uygulamayı hayata geçiren illerden biri de Bitlis Defterdarlığı. İl Defterdarı Avni Ataman, bölgenin kamu çalışanının önemli bir kısmının kirada oturduğunu hatırlatarak, buna karşın illerinde kira stopaj vergisinin yok denecek kadar az olduğuna dikkat çekti. Gayrimenkullerin stopaj vergilerini almak için ev sahiplerine kiracılar üzerinden ulaşmayı hedeflediklerini dile getiren Ataman, "Bu yöntemle gayrimenkulleri kayıt altına almış olacağız. İlimizde ve bölgemizde çalışan memur kesimi genelde kirada oturuyor ve kiralar 400 ile 600 YTL arasında. Ev ev dolaşarak kira tespiti yapmak çok zor. Çünkü yeterli derecede vergi denetmeni yok. Bunun için en kolay yol olarak kamu kurumlarında çalışıp kirada oturanların kira kontratlarını alıp öylece ev sahibine ulaşmayı hedefledik. Bu yöntem sadece bizde değil, Türkiye'nin bir çok ilinde uygulanıyor. Böylece hem kira stopaj vergilerini tahsil etmiş oluruz, hem de il merkezinde ve 6 ilçemizde ne kadar memurumuzun kirada oturduğunu tespit ederiz." diyor.

Van Defterdarı Mehmet Erkınay, Bitlis'te uygulanan yöntemi uygulamadıklarını ifade ederek, kiracı ve ev sahiplerinin kendi aralarında anlaşıp gerçek olmayan sözleşmeleri imzalamalarının söz konusu olduğunu kaydediyor. Van'da kira stopajı veren daire sayısının yüzde 1 seviyelerinde olduğunu hatırlatan Erkınay, kayıt dışının en çok olduğu sektörlerin başında gayrimenkulün olduğunun altını çiziyor. Kayıt dışının fazlalığının temelinde toplumda vergilendirme ahlakının olmamasını gösteren Erkınay, bu sebeple kayıt dışı ile mücadeleyi vatandaşların da desteklemesi gerektiğini aktardı.

35 bin vergi mükellefinin beyanları tek bir kişi inceliyor

Türkiye'de kayıtlı olup vergi kaçakçılığı yapanların devlete olan zararının kayıtdışı ticaret yapanlardan daha fazla olduğuna işaret eden Van Defterdarı, birçok işletmecinin kazancını gerçek olarak beyan etmediğini söylüyor. Erkınay, "Doktorlar ve avukatlarda olduğu gibi milyarlarca kazanıp neredeyse zarar ettiğini gösteren kişi ve şirketler de mevcut. Bu bir ahlak sorunudur. Bunu toplum olarak aşmamız gerekiyor. Bunun için mücadele etmemiz gerekiyor. Bu tür kişilerin defterleri denetime alındığında uzmanlar tarafından rahatlıkla ortaya çıkabiliyor. Ancak 35 bin vergi mükellefinin bulunduğu Van'da vergi mükelleflerinin beyanlarını inceleme yetkisi vergi dairesi müdüründedir. Ben inceleyemiyorum dolayısıyla tüm beyanları vergi dairesi müdürümüz incelemek durumunda kalıyor. Bu kadar yoğunluk içinde hangi beyanı sağlıklı şekilde incelemek mümkün ki. Bunun için vergi inceleme memurlarının ve denetim elemanlarına fazladan ihtiyaç duyuyoruz." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious