Maliye, karapara rehberi hazırladı

  • Giriş : 21.07.2006 / 00:00:00

Maliye Bakanlığı, karapara aklanması ile mücadele kapsamında, 'Şüpheli İşlem Bildirim Rehberi' hazırladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yakında dağıtımına başlanacak Şüpheli İşlem Bildirim Rehberi'nde, aklamayla mücadelede temel önleyici olan süpheli işlem bildirim sisteminin daha iyi anlaşılabilmesi amaçlanıyor. Rehberde, terörün finansmanı ile mücadelede önleyici tedbirler üzerinde de duruluyor.

Toplam 62 sayfadan oluşan rehber, terörün finansmanına yönelik gerek uluslar arası alanda kabul görmüş prensipler gerekse bir bunların bir yansıması olarak mevzuatta yer verilen önleyici tedbirler açısından da temel kaynak niteliği taşıyor.

Rehberle, Maliye Bakanlığı'na bildirimde bulunması gereken kişi ve kuruluşlara, faaliyetleri sırasında karşılaştıkları hangi durumların süpheli sayılabileceği konusunda bilgi sunuluyor. Ayrıca müşteri profiline ve gerçekleştirilen işlemlere yönelik 45 den fazla genel göstergenin yanında, aklama suçu açısından, bankacılık sektörü, sigorta sektörü ve sermaye piyasası gibi özel alanları içeren 81 adet sektörel gösterge daha sunuluyor. Terörün finansmanının önlenmesi kapsamında yardımcı olabilecek gösterge sayısı ise 37.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious