Maliye, vergi kaçağına karşı tedbir aldı

Maliye, vergi kaçağına karşı tedbir aldı.9923
  • Giriş : 05.10.2007 / 23:03:00

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, önümüzdeki dönemde bütün ücretlerin bankaya yatırılmasının zorunlu hale getirileceğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Unakıtan, kayıt dışı istihdam ve vergi kaçağı ile mücadeleye dönük yeni tedbirlerin uygulamaya konulacağını söyledi.

Bu çerçevede, ücretlerin bankacılık sistemi kanalı ile çalışanlara ulaştırılacağını kaydeden Unakıtan, ''Sosyal Güvenlik Kurumu, bu sistem üzerinde çalışıyor. Yeni sistem uygulamaya konulduğunda, artık herkesin ücretleri bankaya yatacak. Bu kayıt dışı istihdamla mücadele açısından

çok önemli. Aynı şekilde işin vergi boyutu da var. Biz de buradan stopaj alıyoruz. Bu uygulama ile hem istihdam kayıt altına alınacak ve primler ödenecek, hem de bizim vergi gelirlerimiz artacak'' dedi.

Unakıtan, sigortada aylık prim ve hizmet belgeleri ile muhtasar gelir vergisi beyannamelerini de tek beyannamede toplamayı düşündüklerini belirtti.

Buna dönük çalışmaların devam ettiğini kaydeden Unakıtan, ''Yeni sistem devreye girdiğinde muhtasar beyannameler ile sigorta prim beyannameleri tek elden verilecek. İleride tahsilatı da tek elden gerçekleştirmeyi planlıyoruz'' açıklamasında bulundu.

CEZALAR ARTACAK

Maliye Bakanı Unakıtan, yeni dönemde vergi kayıp ve kaçağı ile mücadele için vergi cezalarında da artışa gideceklerini söyledi.

''Cezaları artıracağız. Başka çare yok'' diyen Unakıtan, cezaların yanı sıra vergi incelemelerine de daha fazla başvuracaklarını vurguladı. Unakıtan, ''İkide bir kapıları biri çalacak ve (Şu yılın hesaplarına bakacağız) diyecek. Artık ağır inceleme yapmayacağız ama herkese dokunacağız. Herkes bir incelemeden geçecek'' diye konuştu.

ALKOLDEKİ VERGİ YÜKÜ

Bu arada Maliye Bakanı Unakıtan, İzmirli iş adamlarıyla yaptığı toplantıda da, alkoldeki vergi oranına ilişkin düşüncelerini açıkladı.

Uzun süredir alkollü ürünlerde vergi artışına gitmediklerine dikkat çeken Unakıtan, iş adamlarının bu ürünlerde nispi vergilemenin son bulması ve sadece maktu vergilemeye gidilmesi önerilerine şu karşılığı verdi:

''Bütün bunları gelip, beraberce gözden geçirelim. AB ile müzakerelerde alkollü ürünlerdeki ÖTV konusunda kavga edip duruyoruz. AB, alkol oranı yükseldikçe verginin de yükselmesini, alkol oranı düştükçe verginin de azalmasını istiyor. Biz, ona biraz yaklaştık ama burada da rakı sorun

oluyor. (Rakı bizim milli içkimiz) diyoruz ama onlar, bu konuda oldukça ısrarlı. Müzakereler için bu konuyu Dışışleri Bakanlığına da anlatmamız lazım. Biz, burada sektörle birlikte hareket edeceğiz. Siz de bizim yanımızda olacaksınız.''

Unakıtan, rakının Türkiye'nin milli içkisi olduğunu ifade ederken, iş adamlarına, ''Sakın bana onu da Yunanlılar tescil ettirdi demeyin. Eğer onu da Yunanlılar tescil ettiyse, vururum sizi'' şeklinde espri de yaptı. Ancak iş adamları, rakıyı tescil ettirdiklerini söyledi.

Unakıtan, görüşmede, dolar kurundan yakınan ihracatçılara da, Türkiye'de dalgalı kur uygulamasının bulunduğunu hatırlatarak, ''Kurlar, piyasada oluşuyor. Faizler de, piyasa, enflasyon ve diğer gelişmelere göre belirleniyor. Burada enflasyon da çok önemli. Enflasyonu düşürmemiz lazım. Hastalıklı vücutla hiç bir şey yapamıyorsun. YTL aşırı değerli. Ama Merkez Bankası bağımsız bir kurum'' diye konuştu.

Maliye Bakanı, iş adamlarının ihracat artarken, kurların düştüğünü belirtmeleri üzerine de, gülerek, ''Allah iki yerden birden vermiyor'' dedi.

SAMANYOLU

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious