Maliye 100 şirketi gözaltına aldı!

Maliye 100 şirketi gözaltına aldı!.8105
  • Giriş : 24.03.2009 / 19:01:00

Maliye Bakanlığı, ekonomik krizi fırsat bilip de, tefecilik yapan faktoring şirketlerinin peşine düştü. 100 kadar şirket gözaltında!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kriz fırsatçılığı yaparak faktoring şirketi adı altında tefecilik yapan firmalar tek tek inceleniyor. Firmaların, 100 liralık çek-senedi 50 liraya satın aldığı ortaya çıktı

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın onayıyla, faktoring şirketlerine yönelik ön araştırma yapıldı. Bu araştırmada, Türkiye'nin ABD'den sonra en fazla faktoring şirketine sahip ülke olduğu ve şirketlerin 20 milyar dolarlık bir işlem hacmine ulaştığı tespit edildi. Son dönemde faktoring sektöründe krizi fırsat bilen bazı kişi ve kuruluşların kayıt dışı olarak elden para verdiği ve tefecilik yaptığı şeklinde Gelir İdaresi Başkanlığı'na çok sayıda şikayet iletildi. Daha sonra da 100 firma için operasyon başlatıldı.

Öte yandan Hesap Uzmanları Kurulu'nca bir faktoring şirketinin kayıt dışı işlemlerle tefecilik yaptığı ortaya çıkarıldı. Hesap uzmanlarının denetim çalışmasında, İstanbul'da bazı kişilerin banka hesaplarında çok ciddi tutarlarda para hareketleri olduğu belirlendi.

CEZA KESİLDİ

Para hareketlerinin uzantılarının soruşturulması neticesinde 25 kişiye ait hesapların 1 merkezden yönetildiği anlaşıldı. Para hareketleriyle ilgili araştırmaları daha da derinleştiren hesap uzmanları, işlemlerin bir faktoring şirketi tarafından gerçekleştirildiğini tespit etti. Bu faktoring şirketine 200 milyon liranın üzerinde vergi ve ceza tahakkuk ettirildi.

Çek-senet kırılıyor

Maliye Bakanlığı'ndan bir yetkili, şunları söyledi: ''Bu tür tefecilik işleri, kriz ortamlarında yaygınlaşıyor. Krizi fırsat bilenler, bu işlere yöneliyor. Daha çok çek, senet kırmak suretiyle gerçekleştiriliyor. Ortada vadesi gelmemiş ya da tahsili zorlaşmış çok fazla çek ve senet var. Şirkete gidiliyor. 100 liralık çek ya da senet karşılığı 50 lira alınıyor. Tefecilik yapanlar da, bunu zor kullanarak tahsil ediyor. Diğer yöntemde de zora düşenlere yüksek faizle para veriliyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*