Maliye Bakanı: Her türlü adımı atacağız!

Maliye Bakanı: Her türlü adımı atacağız!.13802
  • Giriş : 07.12.2017 / 11:11:00

Maliye Bakanı Naci Ağbal, ekonomiye dair önemli açıklamalarda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Maliye Bakanı Naci Ağbal, bankacılık sisteminin Amerika Birleşik Devletleri'ndeki davadan etkilenmemesi için tüm adımların atılacağını belirtti. Ağbal, oynaklığı düşürmek için her türlü önlemin alınacağını belirtti.

Reuters'a konuşan Ağbal, "Eğer bankacılık sistemi ABD'de devam eden dava sürecinden etkilenirse hükümet gereken tüm önlemleri alacaktır" dedi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın mesajları şöyle:

ABD'deki davadan oluşabilecek risklerin o kadar büyük olmadığını da önceki dava ve soruşturmalara bakarak söyleyebiliriz.

Kurun seviyesinden ziyade önemli olan oynaklık; oynaklığı düşürmek için her türlü adımı atmada kararlıyız. Bu yıl üçüncü çeyrekte yüzde 10 üzeri, dördüncü çeyrekte daha ılımlı bir büyüme göreceğiz; 2018'de bu yıl yakaladığımız momentumu beklenmedik bir şok olmadığı sürece devam ettireceğiz.

Türkiye'nin vergi cenneti listesinde gri listeye alınması söz konusu olmadığı gibi (AB'nin) yayınlanan resmi raporunda gri liste yok. Faiz yatırım ve üretim kararları üzerinde önemli bir faktör; TCMB para politikasında gerekli adımları atacak, maliye politikası da buna destek verecek bir politika seti uygulamaya koyacak.

Kamu ekonomik politikaları üzerinden enflasyonu artıracak her türlü tavır ve davranıştan kaçınacağız; fiyat artışları, vergi ayarlamaları para politikasının ortaya koyduğu hedeflerle uyumlu olacak. Kurumlar vergisi ile ilgili yaptığımız düzenleme geçici bir düzenleme; ilk fırsatta imkan olursa onu aşağı çekeceğiz.

TRT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*