Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'dan Baykal'a gönderme

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'dan Baykal'a gönderme.9923
  • Giriş : 13.06.2007 / 10:23:00

Unakıtan, Türkiye’de ilk defa, seçime gidilen bir dönemde bütçenin açık değil fazla verdiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Unakıtan, “Eleştiriler başarıyı gölgelemek adına yapılıyor” dedi.

Mayıs ayı bütçe sonuçlarını açıklayan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, seçime giden bir ülkenin bütçesinin fazla verdiğine işaret ederek, şunları söyledi: “Türkiye hem seçime gidecek hem mali disiplini koruyacak. Türkiye 2002’de de seçime gitti. O tarihte bütçe 40 milyar YTL açık verdi. Bugün mayıs ayı bütçemiz 2 milyar 36 milyon YTL fazla veriyor. Mukayese edin, kaliteyi görün. Bugün bozulan değil, kalitesi artan bir bütçe var. Ödenek dışı bir harcama yapılmış mı? Hayır. Hem vergileri indiriyoruz hem gelirleri arttırıyoruz. Bu işin patenti bize ait. Fakir fukaranın parasını koruyan bir hükümetin Maliye Bakanı olarak tarihe geçeceğim.”

3.3 MİLYAR AÇIK

Unakıtan’ın verdiği bilgilere göre, mayıs ayında fazla veren bütçe, yılın ilk 5 aylık dönemini 83.4 milyar YTL gider, 80.1 milyar YTL gelir ve 3.3 milyar YTL açıkla kapattı. Unakıtan, bütçede yıl sonu hedeflerine ulaşmak istediklerini, bunun için gerekirse ek önlem alacaklarını söyledi. Unakıtan, “ikinci atılım dönemi” adını verdikleri yeni dönemde, özellikle istihdam ve cari açık sorununu çözmeye çalışacaklarını belirtti. Bu amaçla istihdamın üzerindeki vergi yükünü hafifleteceklerine işaret eden Unakıtan, üretim maliyetlerini de düşüreceklerini söyledi.

GÜVENLİK DEYİNCE HERŞEY DURUR

Ülke güvenliği deyince her şey durur. Güvenlikle ilgili gereken her kaynağı bugüne kadar aktardık, bundan sonra da gözümüzü kırpmadan veririz. Şu anda da hem askeri kanat hem de ilgili kuruluşlarla çalışmalarımız var. Kimse merak etmesin, önceliği her zaman güvenliğe veririz.

BAYKAL PALTOYLA OTURUYORDU

Hedefimiz 2013 yılında kişi başına geliri 10 bin dolara çıkarmak. O gün geldiğinde vatandaşın yürüyüşü değişecek; AB, “Yahu sen şimdiye kadar neredeydin, hadi gel üye ol” diyecek. Bugün geldiğimiz noktayı hafife almayalım. Yoklukları unutmayalım. İstanbul’dan Edirne’ye gidip de benzin yokluğundan geri dönemediğimi bilirim. Enerji Bakanı (Baykal’ı kastederek) o tarihte yakıt olmadığından makamında paltosuyla oturuyordu. Şimdi rahat batıyor, kış günü ceketi çıkarıp oturuyoruz. 2001 krizinde Vakıfbank’ı satmak istedik, “250 milyon dolar üste verirseniz alırız” dediler. O günlerden bu günlere geldik.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious