Maliye Bakanı Unakıtan'tan telekulak iddiası incileri

Maliye Bakanı Unakıtan'tan telekulak iddiası incileri.11282
  • Giriş : 29.05.2008 / 23:29:00

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek'den 'dinlenme' esprileri.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanları Kurulunun 63. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen kokteyl, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek'in 'dinlenme' esprilerine sahne oldu.

Kokteylde Özyürek, Maliye Bakanı Unakıtan'a ''Hükümet, 40 yılın başında sizi dinliyor) diye espri yapıyorlar'' dedi. Unakıtan da bu sözlere, ''Sizin sesiniz çıkmıyor ki? Belki bunu taraftarlarınız yaptı. Sesinizi duyalım diye'' şeklinde karşılık verdi.

Bakan Unakıtan, gazetecilerin sohbete dahil olmaları üzerine, olayın teknik bir konu olduğunu ve gerekli araştırmaların yapıldığını belirterek, '' Ama muhalefetteki arkadaşlar yanılacaklar sanırım'' diye konuştu. Özyürek ise İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın 'daha baştan olmaz' diyerek araştırma başlattığını ifade etti. Unakıtan karşılık olarak '' Benim kuvvetli kanaatim; Siz burada mahçup olacaksınız '' dedi ve iddiaların doğru çıkmayacağını söyledi.

Unakıtan, gazetecilerin ''Siz de hiç dinlendiğinizi düşündünüz mü?'' sorusuna da şu yanıtı verdi:

''Yok, böyle bir şey düşünmedim. Dinlensem ne çıkar? Ben, söyleyeceğimi, zaten açık açık sizlerin önünde söylüyorum.''

DENETİM BİRİMLERİNİN KAPATILMASI OLAYI

Kokteylde, Maliye Bakanlığı bünyesindeki denetim birimlerinin tek çatı altında birleştirilmesi ve bu çerçevede, hesap uzmanları kurulunun kapatılmasını öngören düzenleme de gündeme geldi.

Unakıtan, bir gazetecinin konuyla ilgili sorusunu ''Benim bu konuda konuşmam doğru olmaz, ama ben hesap uzmanları kurulundan yetiştim. Yani bu kurumda yetiştim'' diye yanıtladı.

Unakıtan, kokteylden ayrılırken eski Merkez Bankası başkanlarından Türk-Japon Vakfı Başkanı Cafer Tayyar Sadıklar ile karşılaştı. Sadıklar'ın, hesap uzmanları kurulunun kapatılmasını kast ederek, '' Sayın Bakan, harakiri yapıyorsunuz farkında mısınız?'' demesi üzerine Unakıtan, '' çıkmamış candan umut kesilmez'' yanıtını verdi.

KURULUŞ KOKTEYLİ

Bu arada, hesap uzmanlarının Hilton Oteli'nde düzenlenen 63. kuruluş yıl dönümü kokteyline, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın yanı sıra, Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, milletvekilleri, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, çok sayıda bürokrat ile özel sektör temsilcileri katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious