Maliye Bakanı'ndan esnafa iyi haber

Maliye Bakanı'ndan esnafa iyi haber.10395
  • Giriş : 09.04.2008 / 23:34:00

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, amme alacaklarının tahsili konusunda yeni düzenlemeler içeren kanun tasarısı kabul edildi. Bakan Unakıtan tasarı ile ilgili küçük esnafa müjde verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, geçimini sağlayacak kadar kazanç elde eden küçük esnaftan alınan vergiyi düşüreceklerini bildirdi.

Kabul edilen 18 önerge doğrultusunda çok sayıda değişiklik yapılan tasarıya 5 yeni madde eklendi.

CHP Trabzon Milletvekili Akif Hamzaçebi, sporcuların gelirlerinin vergilendirilmesinde liglere göre farklı uygulama getirilmek istenmesinin Anayasaya aykırı olduğunu savundu.

Fenerbahçe ve Galatasaray gibi büyük Futbol takımlarının uluslararası maçlarda başarı elde ettiğini belirten Hamzaçebi, Milli Takımda oynayan futbolcuların gelirlerine uygulanan yüzde 5'lik verginin, başarılı diğer takım futbolcuları için de bu oranda uygulanması gerektiğini savundu.

Hamzaçebi, sporcuların vergilerinin, elde ettikleri kazanç üzerinden hesaplanması gerektiğini belirterek, ''Bugün sporculara süper lig, birinci lig, ikinci lig ayrımı uygularsanız, yarın tüccarlar gelir 1. sınıf, 2. sınıf tüccarlar için farklı gelir vergisi oranı uygulanmasını ister. Bu vergi adaletiyle bağdaşmıyor'' diye konuştu.

-''...ÖDENEBİLİR OLDUĞU İÇİN UYUM SAĞLADI''-

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan da Süper Lig altındaki liglerde mücadele eden takımların tamamının mali kriz içinde bulunduğunu belirterek, bazı yöneticilerin ceplerinden para harcayarak futbolcuları başka bir ile maç yapmaları için götürdüğünü söyledi.

Daha önceden futbolculardan gelirlerinin yüzde 40'ı oranında gelir vergisi alındığını, iktidarları döneminde bunu yüzde 15'e düşürdüklerini anımsatan Bakan Unakıtan, ''Vergi oranını yüzde 40'tan 15'e indirdik ama daha fazla vergi topladık. Uyguladığımız vergi oranı ödenebilir olduğu için uyum sağladı. Dönemimizde, genel vergi 65 milyar YTL'den 171 milyar YTL'ye çıktı'' dedi.
Futbolculara ödenen transfer bedellerinin gazetelerde büyük puntolarla ilan edildiğini anlatan Unakıtan, ''Futbolcuların sözleşme imzaladığı paranın büyüklüğünü görenler futbola yöneldi. Dersten çıkan çocuklar futbola gidiyor, dersi bırakıyor. Türkiye'nin gerçeği bu. Biz bu gerçeğe uygun bir düzenleme getiriyoruz'' diye konuştu.

CHP'li Hamzaçebi'nin, ''küçük esnafın kazancının, sporculara getirilen kademeli vergilendirme sistemine göre düşünülüp düşünülmediğini'' sorması üzerine Kemal Unakıtan, ''Küçük esnafın vergisini bakın nasıl düşüreceğiz. Yakında teklif getireceğiz. Karnını doyuracak kadar ancak geçimini sağlayanların vergilerini düşüreceğiz. Getireceğimiz teklife siz de destek verin'' dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, görüşmelerin tamamlanmasının ardından tasarı 18 değişiklik önergesiyle birlikte, 5 yeni madde eklenerek kabul edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious