Maliye haciz yolu ile 300 milyon YTL gelir sağladı

  • Giriş : 01.11.2007 / 16:02:00

Maliye, vergi borcu olanların banka hesaplarına uyguladığı hacizden 300 milyon YTL gelir sağladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İş dünyasının uygulamaya sert tepkisi devam ediyor.

İŞADAMLARI TEPKİLİ
Banka hesaplarına haciz konulan 130 bin mükellefin toplam vergi borcunun 8 milyar YTL olduğunu açıklayan Maliye yetkilileri, "Vergi borcu var ama ödemek yerine parasını yatırım hesabında tutup para kazanıyor" diyerek uygulamayı savunurken, işadamları, uygulamanın büyük sıkıntı yarattığını, 'haksız ve hukuksuz' olduğunu savunuyor. Haciz işlemi nedeniyle

bugüne kadar 300 milyon YTL'yi aşkın tahsilat yapıldığını belirten ve uygulamayı başlatan, eski Gelir İdaresi Başkanı Osman Arıoğlu, 'hukuksuzluk' iddiasına karşılık, 6183 sayılı Amme Alacakları Tahsili Usulü Hakkındaki Kanun'un Maliye'ye bu yetkiyi verdiğini belirtti.

Arıoğlu, daha önce münferit olarak uygulanan 'hesaba haciz' işleminin bu yıl toplu olarak başlatıldığını söyledi.

Önce ödeme emri gönderildiğini, mükelleflerin 7 gün içinde mahkemeye itiraz haklarının olduğunu hatırlatan

Arıoğlu, işlemin sonuç verdiğini ifade etti.

YATIRIM HESAPLARI VAR
Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Metin Kilci de banka hesaplarına haciz işleminin tüm sonuçlarının iki hafta içinde çıkacağını belirtti.
Kilci, "Bir mükellefin hem vergi borcu var hem bankada hesabı. Bırakın bankadaki mevduatını, yatırım hesabı var.

Borcunu ödemek yerine yatırım hesapları üzerinden kazanç elde ediyor. Yasal olarak bu vergi borcunun da ödenmesi lazım. Yalnızca yasanın bize emrettiği şeyleri yapıyoruz.

İşlemin faydası oldu. Hesaplarına haciz konulmamış kişiler de ödemeye başladı" dedi.

AYGÜN: EVİ ARABASI OLSUN
Uygulamaya başından bu yana sert tepki gösteren Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, işlemin banka hesaplarına değil, borçlunun evine, arabasına ve diğer gayrimenkullerine yönelik olarak yapılmasının yerinde olduğunu belirtti.

Bankadaki paraya haciz konulduğunda, çeklerin geri döndüğünü, işadamının gümrükten mal çekemez, elektrik parasını ödeyemez hale getirildiğini ifade etti.

Balıkesir Ticaret Odası (BTO) Başkanı Mahmut Yavuz da uygulamayı "kamu vicdanının kabul etmesinin mümkün olmadığını" savundu. Yavuz, "100 YTL unutulmuş trafik cezası olan da iki aylık KDV borcu olan da vergi kaçakçısı olarak gösteriliyor" dedi.
Bursa'nın İnegöl ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Metin Anıl da "Bu haksız ve usulsüz uygulama sürerse sıkıntı daha da büyür" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious