Maliye magazin programlarını izleyecek

Maliye magazin programlarını izleyecek.8105
  • Giriş : 08.06.2009 / 09:00:00

Turizm beldelerini tebdil-i kıyafetle denetleyen Maliye, şimdi de magazin programlarını yakın takibe alıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sanatçı ve mankenlerin, televizyon ve gazetelere yansıyan lüks araba, villa, yat gibi harcamalarının vergilerini tam olarak ödeyip ödemedikleri daha sıkı kontrol edilecek. Örneğin, son olarak oğluna yaklaşık 400 bin liraya spor araba aldığı haberi medyada yer alan Seda Sayan'ın doğru beyanda bulunup bulunmadığına bakılacak. Zaman'da yer alan habere göre, Türkiye'yi bu sene Eurovision Şarkı Yarışması'nda temsil eden Hadise de, dar mükellef kapsamına girmesine rağmen, sanatçıyla reklam ve konser sözleşmesi yapan firmaların doğru vergi beyanında bulunup bulunmadığı denetlenecek.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in bu konuyu yakından takip ettiğini aktaran üst düzey bir yetkili, magazin dünyasındaki isimlere yönelik yeni incelemelerin yolda olduğunu söyledi. Bakan Şimşek'in gelir-gider arasındaki uyuma önem verdiğine dikkat çeken yetkili, "Artık herkes kazancı oranında vergisini ödeyecek. Denetim ve incelemelerde buna dikkat edeceğiz. doktor, eczacı ve mühendis asgari ücretliden daha az vergi vermeyecek." dedi. Geçen yıl oğlunun sünneti için stadyum kiralayarak alana helikopterle inen işadamı, vergide cimri davranmıştı. Yüz binlerce liralık harcama yapmasına rağmen işadamının asgari ücretli kadar vergi ödediği ortaya çıkmıştı. İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı'nın da önümüzdeki dönemden itibaren lüks harcamaları basına yansıyan manken ve sanatçıların vergisini kontrol etmek için gazete sayfalarını daha sık kontrol edeceği öğrenildi.

2 MİLYAR DOLARLIK KAÇAK SİGARA AVI

Öte yandan, 2009 yılı programına finans, akaryakıt, tütün ve alkol piyasasını alan Gelir İdaresi Başkanlığı, şimdi de kaçak sigaraya el attı. Yılbaşından itibaren devam eden kaçak içki operasyonlarına vergisi ödenmediği için ucuza satılan kaçak sigara da eklendi. Türkiye genelinde tüm üretim tesislerinde bandrol kontrolünün yanı sıra fiilî envanter denetimi yapılmaya başlandı. Satılan ürünlerin bandrollü olup olmadığının yanı sıra İdare'den alınan bandrolle üretilen ürün sayısı arasındaki fark gözden geçiriliyor. Sigara ithalatı yapan tüm işletmelere yönelik belge ve bandrol kontrolü yapılıyor. Türkiye ekonomisinin yıllık 2 milyar doların üzerinde kaçak ve sahte sigara sebebiyle vergi kaybına uğradığına dikkat çeken Maliye kaynakları, bu sektörün kayıt altına alınmasıyla bütçeye önemli katkı sağlanacağını belirtiyor. Fiilî envanter denetimi sayesinde firmaların röntgeni çekiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*