Maliye sanatçıların peşine düştü

  • Giriş : 10.05.2007 / 00:00:00

91 şarkıcı, tiyatrocu ve mankeni mercek altına alan Maliye, 11'inin vergi kaçırdığını belirledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

1,7 milyon YTL'lik gelirin beyan edilmediğini tespit eden İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı, izah edilemeyen kazançlar için 419 bin yeni liralık ceza kesip yaklaşık bir milyon lira vergi tahakkuk ettirdi.

Vergi denetmenleri, isimleri sır gibi saklanan iki bayan şarkıcının bir milyon YTL'lik kazancı gizlediğini de ortaya çıkardı. Gelecek hafta Maliye Sarayı'na çağrılan iki bayan şarkıcının cezalı vergi tutarlarıyla vergi rekortmenleri arasına gireceği öğrenildi. Yine Maliye kaynaklarına göre, bir firmanın reklamlarında rol alan 'Kirli' lakabıyla meşhur Kadir Çöpdemir'in kazancını tam olarak beyan etmesi, aynı reklamda oynayan tiyatrocu Haluk Bilginer ve diğer oyuncuları zora soktu. Denetmenler, Çöpdemir'in bu tutumu sebebiyle Bilginer başta olmak üzere diğer oyuncuların vergi kaçırdığını belirledi. Yapılan inceleme sonucu hakkındaki rapor kesinleşen Bilginer, borcunu cezalı olarak ödemek zorunda kalacak. İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı'nda görevli denetmenler, beyanları inandırıcı bulmadığı 91 şarkıcı, tiyatrocu ve mankenden 11'inin 1 milyon 746 bin YTL'lik kazancı vergiden kaçırdığını ortaya çıkardı. İstanbul Maliye Sarayı'na davet edilen ünlülere izah edemedikleri kazançları için 419 bin yeni liralık ceza kesildi. Yaklaşık 1 milyon yeni lira daha vergi tahakkuk ettirilen 11 sanatçı hakkında kesinleşmiş raporlar yazıldı. İncelemesi bitmek üzere olan 2 bayan şarkıcının ise toplam 1 milyon yeni liralık kazancı gizlediğine dair deliller bulundu. Önümüzdeki hafta bu 2 şarkıcı Maliye Sarayı'nda sorgu odasına davet edilecek ve raporları kesinleşecek. Söz konusu şarkıcılar, cezalı vergi tutarlarıyla birlikte İstanbul'daki vergi rekortmeni sanatçılar listesine girmeye hak kazanacak. İki ünlü ses sanatçısı, vergi denetmenlerinin dikkati sayesinde 25 kişiden oluşan rekortmen sanatçılar listesine girecek. Böylece incelemesi tamamlanan 13 sanatçıdaki matrah farkı yaklaşık 3 milyon yeni liraya yükselecek.

Ataizi, Maliyecilere kızdı

Öte yandan oyuncu Hande Ataizi'nin 2002 yılına dair vergi beyanları kabul edilmediği için uzlaşmak için Maliye Sarayı'na gittiği öğrenildi. Ataizi, cezalarıyla birlikte 50 bin YTL civarında tutan vergi borcu için Maliyecilerle masaya oturdu ve borcunu ödemeyi kabul etti. Maliyeciler, Ataizi'nin serbest meslek sahiplerinden aldığı 250 adet faturayı 'naylon' olarak tabir edilen faturalar sınıfına girdiği gerekçesiyle kabul etmemişti. Uzlaşmaya avukatı ve mali müşaviriyle gelen Ataizi, maliyecileri "Benimle ilgili vergi borçları niye medyada yer alıyor? Bunu sızdıranı araştırıyorum." diyerek tehdit etti. Ünlü oyuncu, 1999-2001 yıllarına ait, cezalarıyla birlikte 1,1 milyon yeri lira tutan vergi borcu sebebiyle yurtdışına çıkamamış ve bu gelişme, medyana genişçe yer almıştı. Maliyeciler, uzlaşmanın mahkemeye taşınan 1,1 milyon yeni liralık borç ile değil 2002 yılına ait borçla ilgili olduğunu dile getirdiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious