Maliyeciler 15 günde 8 bin kaçak işçi yakaladı

  • Giriş : 02.04.2006 / 00:00:00

Tekstilde Katma Değer Vergisi'ni (KDV) yüzde 18'den yüzde 8'e indiren hükümet sektördeki kayıtdışılığa savaş açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Denetlenen fabrika ve atölyelerde 64 bin 132 sigortalı işçiye karşılık tespit edilen sigortasız işçi sayısı 7 bin 759 oldu.
Denetimde ortaya çıkan yüzde 12 oranındaki sigortasız işçi çalıştırma oranı baskınlara katılan vergi denetmenlerine göre gerçekte daha yüksek. Çünkü birçok fabrika maliyecilerin geldiğini görünce sigortasız işçilerini arka kapısından kaçırdı. Maliyeciler sokağın başındaki bir işyerine girerken komşu fabrika ve atölyeler büyük bir hızla boşaldı. Denetimler büyük-küçük ayrımı yapılmadan bütün üretici şirketlere yönelik olarak sürdürülüyor.

KDV'nin indirildiği günlerde Ankara'nın talimatıyla başlayan denetimler esnasında 554 imalatçının Maliye'de hiç kaydına rastlanmadı. Baskın yapılan 7 bin 920 imalatçıdan 4 bin 691'ine tespit edilen kayıtdışılıkları sebebiyle toplam 220 bin 472 YTL ceza kesildi. Sigortasız işçi tespitine ilişkin olarak SSK mevzuatı gereğince kesilecek cezalar bu meblağa dahil değil. Bunların da eklenmesiyle cezaların yekünu daha da artacak.

Denetimlerde işyeri açılışına ilişkin bildirimde bulunmayan 554 kişiye yaklaşık 8 bin YTL; adres değişikliği ve şube bilgilerini zamanında bildirmeyen 71 işyerine 802 YTL, fatura-makbuz ile gider pusulası eksikliği tespit edilen 333 işyerine 122 bin YTL, fişi olmayan 401 işyerine 73 bin YTL ve vergi levhası olmayan 95 kişiye 13 bin YTL ceza kesildi.

Vergi denetmenleri Merter, Bayrampaşa, Yenibosna, Kocasinan, Bahçelievler, Zeytinburnu, Kartal, Pendik, Ümraniye, Sultanbeyli, Beykoz, Çağlayan, Şişli ve Esenler'de faaliyet gösteren tekstil imalatçısı mükelleflere yönelik yaygın denetim yapıyor. Denetmenler büyük-küçük ayrımı yapmadan sırasıyla denetledikleri mükelleflerdeki en büyük kayıtdışılığın, her iki imalatçıdan birinin sigortasız işçi çalıştırması olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious