Maliye'de hacker depremi büyüyor

  • Giriş : 24.01.2007 / 00:00:00

Maliye Bakanlığı, Vergi Daireleri Otomasyon Projesi (VEDOP) kapsamında yer alan bilgilerin, 'görevlendirme olmaksızın sorgulanarak üçüncü şahıslara aktarıldığını' bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Olaya ilişkin bu aşamada, bir merkezi denetim elemanı, iki vergi dairesi müdürü ve bir vergi dairesi müdür yardımcısı ile bir bilgisayar programcısının, 23 ocak 2007 itibariyle görevlerinden uzaklaştırıldığı belirtildi.

Maliye Bakanlığı, ''Devletteki Usulsüz Sorgulama'' olayı ile ilgili bir duyuruda bulundu.

Duyuruda, Maliye Teftiş Kurulu tarafından, Vergi Dairelerinde ve denetim birimlerinde kullanılmakta olan VEDOP sistem ve vergi güvenliğinin tespitine yönelik çalışmalar sırasında, herhangi bir görevlendirme olmaksızın bazı kişilere ilişkin bilgilerin sorgulanarak, üçüncü şahıslara aktarıldığının saptandığı ifade edilerek şöyle denildi:

''Bu tespitler çerçevesinde, Bakanlık Makamından alınan 11 Ocak 2007 gün ve 9 sayılı onay gereğince söz konusu çalışmaların kapsamı, devletin bazı üst düzey makamlarında görev alan (Cumhurbaşkanı, Başbakan, eski ve yeni Genelkurmay Başkanı, Ana Muhalefet Partisi Lideri, bazı Bakanlar, bazı Siyasi Parti Liderleri, üst düzey bürokratlar, bazı medya mensupları ve bunların bir kısım aile fertleri) kişilere ait kişisel verilerin Türkiye çapında, nedensiz olarak sorgulanıp, sorgulanmadığının tespitine yönelik olarak genişletilmiştir.

Yürütülmekte olan tahkikat çerçevesinde, bu aşamada bir merkezi denetim elemanı, iki vergi dairesi müdürü ve bir vergi dairesi müdür yardımcısı ve bir bilgisayar programcısı tahkik edilen fiil ve olayların ehemmiyeti göz önünde bulundurularak 178 sayılı Maliye Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 20'inci maddesi uyarınca Bakanlık Makamından alınan izin çerçevesinde Devlet Memurları Kanununun 137'inci maddesi gereğince 23 Ocak 2007 tarihi itibariyle görevlerinden uzaklaştırılmıştır.''

Duyuruda, Vergi İdaresinin önemli projelerinden biri olan VEDOP vb. otomasyon sistemlerinin vergi giriş ve kullanım güvenliği ile ilgili olduğu kadar, görev, yetki ve sorumluluk düzeyi ne olursa olsun tüm kamu görevlileri ve vatandaşlara ait kişisel verilerin güvenliğini de ilgilendiren, tüm Türkiye çapında yürütülen söz konusu soruşturmanın safahatı konusunda, ilerleyen tarihlerde kamuoyuna gerekli bilgilerin sunulacağı kaydedildi.

MASAK DA DEVREYE GİRECEK

Cumhurbaşkanı Sezer'den Genelkurmay Başkanı Büyükanıt'a kadar devletin zirvesindeki isimlerin mal varlığı ve vergi bilgilerinin sorgulandığı ortaya çıkarken, olayın aydınlatılması konusunda MASAK'ın da devreye gireceği öğrenildi. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ı "vergi kaçırdığı" gerekçesiyle Teftiş Kurulu'na şikayet eden CHP'li Atilla Kart, bu olayın kamu yönetiminin iflas ettiğinin göstergesi olduğunu söyledi. Kart, bu konuda Mali Suçları Araştırma Kurulu'na da (MASAK) dilekçe vereceklerini söyledi.

Ünlü siyasiler ile gazetecilerin banka hesaplarının gizlice incelendiği iddiasının ardından şimdi de Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'den Genel Kurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'a kadar devletin zirvesindeki isimlerin mal varlıkları ve vergi bilgilerinin sorgulandığı ortaya çıktı. Maliye Bakanlığı Teftiş Kurulu, bu kapsamda 5 kişinin görevden alındığını açıklarken, konuya ilişkin disiplin soruşturması sürüyor. Soruşturma, CHP Milletvekilleri Kemal Kılıçdaroğlu ile Atilla Kart'ın Maliye Bakan'ı Kemal Unakıtan'ın vergi kaçırdığı iddiası ile Teftiş Kurulu'na müracaatının ardından başladığı bildirildi. CHP milletvekilleri BEM Dış Ticaret A.Ş hakkında da ihbar dilekçesi vermişti. CHP Milletvekili Atilla Kart, ANKA'ya yaptığı açıklamada, Maliye'de yaşanan olayı "kamu yönetimi iflas etmiştir" şeklinde yorumladı.

MASAK'I DEVREYE SOKACAĞIZ

Teftiş Kurulları'nın Hükümet'e bağımlı hale getirildiğini kaydeden Kart, "Bu nedenle de kurumlar konuların tam üzerine gidemiyor. Yapılan operasyonun sahibi Maliye Bakanlığı. Gelin görün ki Maliye Bakanı'nın suç ilişkileri içinde olan bir bakan" diye konuştu. Maliye Bakanı Unakıtan'ın vergi kaçırdığı iddiasıyla Teftiş Kurulu'na müracaat ettiklerini kaydeden Kart, bu konuda MASAK'ı da devreye sokacaklarını söyledi. Kart, "Bugün 3 bin 719 üst düzey görev vekaleten sürdürülüyor. Maliye Bakanı denetiminde operasyon yapılıyor. Suç ilişkileri içinde olan bir Maliye Bakanı bu işe başkanlık ediyor."

Açığa alınan kilit isim Yasin el Kadı raporunu da hazırlamış

Maliye Bakanlığı, vergi dairelerinde ve denetim birimlerinde kullanılmakta olan VEDOP sistem ve vergi güvenliğinin tespitine yönelik çalışmalar sırasında, herhangi bir görevlendirme olmaksızın bazı kişilere ilişkin bilgilerin bazı kişilerce sorgulanarak, üçüncü şahıslara aktarıldığının saptandığı bildirdi.

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın Bilgi İşlem Merkezine kanun dışı girerek, aralarında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin de aralarında bulunduğu, 30 kişinin mal varlığı ve vergi bilgilerinin sorgulandığı ortaya çıktı.

Olayın ortaya çıkması sonrasında Maliye Bakanlığı, aralarında Maliye Başmüfettişi Hamza Kaçar'ın da bulunduğu 5 kişiyi görevden aldı. Hamza Kaçar, Suudi iş adamı Yasin El Kadı'nın Türkiye'deki faaliyetlerinin incelenmesiyle gündeme gelmişti.

Maliye Bakanlığı asılsız çıkan ihbar mektubunun ardından Teftiş Kurulu Başkanvekili Cemal Boyalı başkanlığında oluşturulan özel bir komisyonun başlattığı 'Temiz Eller' adıyla başlattığı operasyonda, Vergi Daireleri Otomasyon Projesi (VEDOP) kapsamında yer alan bilgilerin, görevlendirme olmaksızın sorgulanarak üçüncü şahıslara aktaran Maliye Teftiş Kurulu Başmüfettişlerinden Hamza Kaçar ile Ankara-Cumhuriyet Vergi Dairesi Müdürü Cemal Kartal, Etimesgut Vergi Dairesi Müdürü Saim Demirel, Keçiören Vergi Dairesi Müdür Yardımcısı Ali Adanır isimlerini belirledi. Bakanlık, komisyonun saptadığı bu isimleri önceki gün görevinden aldı.

Maliye Bakanlığı'nda ''Temiz Eller Operasyonu'' olarak da adlandırılan soruşturma; CHP milletvekilleri Kemal Kılıçdaroğlu ile Atilla Kart'ın Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ı da vergi kaçırdığı gerekçesiyle itham ettikleri, BEM Dış Ticaret A.Ş için Maliye Bakanlığı'na verdikleri ihbar dilekçesi üzerine başlatıldı. Maliye Bakanlığı Teftiş Kurulu, söz konusu dilekçenin ardından İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığına bir yazı göndererek, BEM Dış Ticaret A.Ş için vergi incelemesi yapılmasını istedi. Başkanlığın görevlendirdiği 2 Vergi Denetmeni de, incelemeleri sonrasında bir rapor hazırlayarak, Bakanlığa iletti. Bu raporda, anılan şirketin hesaplarında hukuk dışı bir işlem tespit edilmediği, herhangi bir vergi kayıp ve kaçağına da rastlanmadığı bildirildi.

Komisyonun yaptığı çalışmalarda kanunsuz olarak girildiği tespit edilen kişi ve kuruluşlar şunlar: "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer, Maliye Bakanlığı Müsteşarı Hasan Basri Aktan, Teftiş Kurulu Başkanvekili Cemal Boyalı, Gelir İdaresi Başkanvekili Osman Arıoğlu, Eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök, Sabah Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı, Hürriyet Gazetesi Yazarı Emin Çölaşan, Maliye Bakanının oğlu Abdullah Unakıtan ve şirketi AB Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş, Avek Otomotiv İnş. Turizm Sanayi ve Tic. Ltd Şti, İşadamı Remzi Gür ve Ramsey Giyim Sanayi ve Ticaret A.Ş, Tasfiye halindeki BEM Dış Ticaret A.Ş, Emniyet Gıda Sanayi ve Tic. A.Ş, İhsan Gıda Paz. Sanayi Ltd Şti."

BAYKAL: HESAPLARIMIZDAKİ MALİ HAREKETLERİN ŞEFFAF ŞEKİLDE İZLENMESİNDE BENCE BİR SAKINCA YOK

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, hesaplarındaki mali hareketlerin şeffaf şekilde incelenmesinde sakınca olmadığını belirterek, ''Fakat bunun hangi amaçla, kim tarafından yapıldığı, nasıl kullanılacağı belli olmadan, belli odakların böyle bir çalışma yapmış olması, Türkiye'de hukuk, özgürlükler ve anayasal bir kriz bulunduğunu göstermektedir'' dedi.

Baykal, İsmail Cem'in ailesine yaptığı taziye ziyaretinin ardından basın mensuplarının, ''Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının Bilgi İşlem Merkezine giren kişilerin, 'kanun dışı' şekilde bazı devlet görevlileri ile kendisinin de aralarında bulunduğu siyasilerin mal varlığı ve vergi bilgilerini sorgulamasına'' ilişkin sorularını yanıtladı.

Konu hakkında detaylı bilgisi olmadığını, ancak böyle bir gelişmeden haberdar edildiğini ifade eden Baykal, olayın iki boyutu bulunduğunu söyledi.

Baykal, şunları kaydetti:

''Seçilmiş bazı kişilerin özel mali durumlarının devlet olanakları kullanılarak, resmi bir yargı ya da idari bir karar olmadan soruşturulmak istenmesi, özel bilgi, merak, belki kullanma anlayışı içinde vatandaşların mali konumlarına yönelik özel ve gizli bilgilerin takip edilmesi ve bunun Maliye Bakanlığı içinde gerçekleştirilmesi çok ciddi bir yönetim problemidir. Bu yönetim problemi çok ciddi bir sorundur.

Ayrıca benim böyle bir soruşturmanın yapılmasından dolayı duyabileceğim tek duygu mutluluktur, memnuniyettir. Şeffaflık hepimiz için temel ilkedir. Hesaplarımızdaki mali hareketlerin şeffaf şekilde izlenmesinde bence bir sakınca yoktur. O bakımdan özel şikayetim, sıkıntım yok. Fakat bunun hangi amaçla, kim tarafından, ne için yapıldığı, ne hakla yapıldığı, yapıldıktan sonra nasıl kullanılacağı belli olmadan, belli odakların devletin bilgilerini ve yetkilerini kullanarak böyle bir çalışma yapmış olması, Türkiye'de hukuk, özgürlükler ve anayasal bir kriz bulunduğunu göstermektedir. İnsanlar devlete kuşku ile bakma konumuna itilmektedir. Bunlar yanlıştır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious