Maliyeden Fiş açıklaması

  • Giriş : 23.03.2007 / 00:00:00

KDV gelirlerindeki keskin düşüş tartışma başlattı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gelir İdaresi Başkanvekili Osman Arıoğlu, tahakkuk bazında KDV gelirinde Şubat 2006'ya göre olağanüstü bir değişiklik olmadığını ileri sürerken düşüşün 400 milyon YTL'lik bir vergi alacağının diğer aya kayması ile ihracatta vergi iadesinin yükselmesinden kaynaklandığını savundu. Buna karşılık Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün ile Garanti Bankası'nın bütçe değerlendirmesinde, bu keskin düşüşte ücretlilerin vergi iadesinin kaldırılmış olmasının da etken olduğu belirtildi. Maliye Bakanlığı verilerine göre şubatta KDV geliri geçen yılın aynı ayına göre yüzde 80 düşerek 145.5 milyon YTL'ye gerilemişti.

Arıoğlu, dün katıldığı bir televizyon programında ocak ve özellikle şubatta ihracatçılara yapılan KDV iadesinde 200 milyon YTL'lik bir fazlalık olduğunu, bunun nedenlerini netleştirince kamuoyuna açıklayacaklarını söyledi. Arıoğlu, tekstilde KDV'nin Mart 2006'da indirildiğini, bu nedenle martta KDV iadelerinin azalmasının beklenebileceğini belirtti. Arıoğlu ayrıca Kurumlar Vergisi'nin uygulama tebliğine de son şeklin bu hafta sonuna kadar verileceğini belirterek bugün taslağın Başbakanlık'a gönderilen halinin kamuoyuna açıklanacağını kaydetti.

Garanti Bankası'nın değerlendirmesinde ise KDV gelirlerindeki keskin düşüşün sadece ekonomik aktivitedeki düşüşün ötesinde olduğu belirtilerek ihracatta vergi iadesinin geçen yıl göre artması ile çalışanlara vergi iadesi uygulamasının kaldırılmasının etkili olduğu kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious