Maliye'den havayollarına petrol sorgusu

Maliye'den havayollarına petrol sorgusu.10855
  • Giriş : 11.10.2008 / 13:11:00

‘Ulusal Marker’ sebebiyle ceza alan şirketler, ‘kaçakçı’ damgası yiyecektir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Son beş yıldır istikrarlı bir şekilde büyüyen havacılık sektöründe tüketilen uçak yakıtı (JET A1) satışları da ciddi oranda artarak, pazar yaklaşık yüzde 40 oranında büyüdü.

Durum böyle olunca, yani havacılık sektöründe ciddi yakıt tüketimi meydana gelince, Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanları da bu sektörün denetlemek üzere hareket geçtiğini öğrendim. Hava yolu şirketlerine gönderilen bir yazıyla, yurtiçi ve yurtdışı seferlerinde alınan petrol miktarı, hangi rakamdan alındığı gibi ayrıntılı bir çalışma yapılarak Maliye Bakanlığı'na bildirilmesi isteniyor.

Maliye Bakanlığı, hava yolu şirketlerinin 2004 yılından, Eylül 2008'e kadar olan yakıt alımlarıyla ilgili olarak hatlara göre detayla çalışma yapılarak, ne kadar fatura kesildiği, ne kadar yakıt tüketildiği, hangi petrol şirketinden yurtiçi ve yurtdışında ne kadar yakıt alındığının detaylandırmasını istiyor.

Enerji ve havacılık sektöründeki yetkili konumdaki kişilerin bu araştırmayı okuma şekilleri oldukça ilginç. Çünkü pek çok uzman, işin ucunu Doğan Gurubu ile AK Parti Hükümet'inin kavgasına bağladığı gibi, uçak yakıtı teminin de sektörün hâkim rolündeki şirketin konumunun sonlandırılmasına yönelik adım olarak da ele alınabileceğine dikkat çekiyorlar.

Bir başka ilginç olabilecek yaklaşım ise petrol kaçakçılığında yapılan araştırmalarda havacılık sektörü ayağının eksik olması. Bakalım Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanları'nın bu araştırma ve inceleme çalışmaları nasıl sonuçlanacak.

Maliye Bakanlığı'nın havacılık sektöründe yaptığı araştırmanın kimi, ne kadar ilgilendirdiğini, aşağıdaki tabloya bakarak bir yorum yapabilirsiniz.

Türkiye Uçak Yakıt Pazarında Şirketler ve Payları (%)

Petrol Ofisi..... 73,4
ExxonMobil..... 12,4
Shell................ 7,7
BP.................. 6,5

(Kaynak; Petrol Sanayi Derneği, PETDER. Ancak bu rakamlar 2006'ya ait. PETDER 2 yıldır uçak yakıtı konusunda tablo değişmediği için istatistik tutmuyor.)

EPDK: 'Tedirginlik ve Çekingenlik yok'

Dün bu köşede yayınlan 'EPDK'dan Doğan'a 1.8 milyon YTL ceza' yazıma bugün, POAŞ'tan cevap geleceğini yazmıştın. Söz verdiler, ama göndermediler. Ben gazeteci sorumluluğuyla ilgili taraflara sordum. Fakat onlar aynı sorumluluğu gösterip cevap vermiyorsa, yapacak bir şey yok. Fakat Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Basın Halkla İlişkiler Danışmanlığı'ndan konuyu aydınlatacak bir cevap geldi. Aynen aktarıyorum;

'Köşe yazınızda “EPDK'nın Doğan Grubu'na kestiği ceza iki tarafı da tedirgin etmiş görünüyor. EPDK ve Başkanı Köktaş, taraflara tebliğ ettiği cezanın detayları hakkında bilgi vermekten çekindi.” denilmekte olup Kurumumuzun kanun ve yönetmelikler kapsamında gerçekleştirdiği idari işlemleri ile ilgili herhangi bir “tedirginlik” yaşamasına veya “çekingenlik” duymasına sebep olacak herhangi bir husus yoktur.

Kurumumuz tarafından şirketlere uygulanan idari cezalar üçüncü tarafları ilgilendirmesi halinde kamuoyuna duyurulmaktadır.

Söz konusu idari para cezaları ile ilgili süreç, dağıtıcılar arası ticarette yapılan ihlalin tespiti üzerine 26 Aralık 2007 tarihinde yani bugünden yaklaşık 9 ay önce başlamış, normal süreci içerisinde soruşturma açılarak ilgili şirketlerin savunmaları alındıktan sonra Kurulumuz tarafından karara bağlanıp taraflara tebliğ edilmiştir.

Hal böyle iken ceza uygulamasına yönelik sürecin yazınızda ifade ettiğiniz başka bir hususla ilişkisi söz konusu değildir.'

Açıklamaya küçük bir katkı. Ben yazımı kaleme almadan önce tarafları defalarca aradım. Konuyu da aktardım. Buna rağmen bir cevap alınamıyorsa, geri dönülmüyorsa, başka nasıl yorumlanabilir? Ancak, EPDK açıklamasının tatmin edici olduğunu düşünüyorum. Diğer taraftan petrol şirketleri ile ceza konusu burada kapanmıyor.

Ulusal Marker cezası da yolda

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) iki haftaya kalmadan kaçak akaryakıt denetimleri sonucu ortaya çıkan cezaları da ilgili petrol şirketlerine tebliğ etmeye hazırlanıyor. Kaçak akaryakıt denetimlerinin sonuçlarını EPDK'ya bildiren Maliye Bakanlığı yetkilileri de, usulsüzlük tespit edilen dağıtım şirketlerine ceza kesilmesini sabırsızlıkla bekliyor.

Ancak, EPDK yetkilileri, kesilen cezaların diğer taraflarını yani tartışmaya ve itiraza gerekçe olabilecek detaylarını incelemekle meşgul. Mesela bunlardan birisi Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'ndan (TÜBİTAK) gelecek kesin 'Ulusal Marker' sonuçları. Özetle, EPDK Kurulu, yargıdan dönecek, tartışmaya sebep olacak bir karara imza atmak istemiyor.

Bu sebep EPDK Kurulu, aylardır kesin sonuçlar ışığında konuyu gündeme almayı bekliyor. Ancak, petrol şirketlerine kesilecek cezalar basına yansıdığı gibi astronomik rakamlar şeklinde olmayacak. İlgili mevzuat dikkatli okunursa, mesela sektörün en büyük şirketine kesilecek ceza 2 milyon YTL seviyesinde olabilir.

Ancak, bu cezaların önemli bir ayrıntısı var. 'Ulusal Marker' sebebiyle ceza alan şirketler, 'kaçakçı' damgası yiyecektir. Daha da önemlisi 'Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu'nda ilgili kişilerin özgürlüğünü kısıtlayıcı, ilgili şirketler hakkında ise başka yaptırımlar uygulamak üzere kolluk kuvvetlerini harekete geçirecek, ağır müeyyideler söz konusu. Bu sebeple 'Ulusal Marker' cezalarında dikkatlerin, astronomik şekilde medyaya yansıyan para cezalarında olması doğru değil.

HABERTÜRK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*