Maliyeden 'VIP' hizmeti

  • Giriş : 27.11.2006 / 00:00:00

Maliye Bakanlığı, ekonomide söz sahibi kuruluşlara özel hizmet sunacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Adana Vergi Dairesi Başkanı Fatih Acar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, özellikle Avrupa Birliği'ne giriş süreciyle hızlanan değişim çabalarının Maliye Bakanlığında da büyük ölçüde kendini hissettirdiğini, merkezde Gelir İdaresi Başkalığı ve taşrada Vergi Dairesi Başkanlıklarıyla yeni bir dönem başladığını vurguladı.

Acar, yeni yapıyla bir taraftan etkin ve şeffaf çalışan bir idare
amaçlanırken, diğer taraftan mükelleflere daha kaliteli hizmet sunmanın altyapısının oluşturulurken, mükellefli yakından tanıyan, mükellef psikolojisini iyi bilen bir gelir idaresi hedeflendiğini ifade etti.

Vergide adaletin sağlanması ve tabana yayılması konusunda bir yandan denetim çalışmalarına ağırlık verirken, diğer yandan vergi sıralamasında ilk 500 arasına giren mükellefleri ziyaret ettiklerini anımsatan Acar, şunları söyledi:

''Yeni bir uygulamayla, gelecek yıldan itibaren ilk bin mükellefimize ayrıcalıklı hizmet vermeye hazırlanıyoruz. İlk bin arasına giren mükelleflerimiz, vergi dairesi müdürleri tarafından ağırlanacak. (VIP) diye tanımladığımız bu mükellefler, herhangi bir konu için vergi dairesine gittiklerinde daire müdürünün odasında çaylarını içerken talepleri yerine getirilecek.''

Acar, Gelir İdaresi Başkanlığının yeni misyonu neyi gerektiriyorsa onu yerine getirmeye çalıştıklarına dikkat çekerek, ''Bu hizmetin yanı sıra dereceye giren mükelleflerimize birebir ziyaretleri de sürdüreceğiz. Vergi Dairesi Müdürlerimiz, mükelleflerimizi yazıhanelerinde ziyaret edip çaylarını içecekler, teşekkür edecekler'' dedi.

60 YAŞ ÜSTÜ MÜKELLEFE DE AYRICALIK

Acar, VIP mükellef uygulamasının yanı sıra 60 yaşın üzerindeki mükelleflerin kira geliri beyannamelerini evlerinde doldurma uygulaması başlattıklarını, bu uygulamanın önümüzdeki dönemde de devam edeceğini ifade etti.

Kira gelirlerinin vergilendirilmesi konusunda bugüne kadar yaptıkları çalışmaların olumlu sonuçlarını almaya başladıklarını vurgulayan Acar, ''Bu çalışmalar sonucunda kira gelirlerinde bir önceki yıla göre yüzde 42 artış gerçekleştirildi'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious