Maliye'nin fark hesabı

  • Giriş : 18.12.2006 / 00:00:00

MALİYE Bakanlığı, 2007 yılına az bir zaman kala, milyonlarca memur ve memur emeklisinin merakla beklediği enflasyon farkı ile ilgili çalışmalara başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Maliye Bakanlığı'nın, aralık ayı başında açıklanan kasım ayı enflasyon rakamlarını dikkate alarak yaptığı hesaplamaya göre, 2006 yılının ikinci yarısı için memur ve memur emeklilerine verilecek olan enflasyon farkı oranı yüzde 2.18 civarında olacak. Hükümet, memur ve memur emeklilerine 2006 yılının ilk altı ayı için yüzde 2.5, ikinci altı ay için yüzde 2.5 olmak üzere toplam yüzde 5'lik zam verdi. Yılın ilk yarısında enflasyon yüzde 2.5'un üzerinde gerçekleştiği için kamu görevlilerine yüzde 2.32 oranında enflasyon farkı ödendi. Yılın ikinci yarısı için de memurlara enflasyon farkı ödenecek. Memurlara, ne kadarlık enflasyon farkı verileceği, ocak ayı başında açıklanacak olan aralık ayı enflasyon rakamları ile netleşecek. Ancak Kasım ayı enflasyon rakamları üzerinden Maliye Bakanlığı, enflasyon farkı konusunda bir ön çalışma yaptı. Maliye Bakanlığı Bütçe Genel Müdürlüğü'nün yaptığı hesaplamaya göre, kasım ayı itibarıyla memurlar yüzde 1.81'lik enflasyon farkını hak ettiler.

Aralık ayı rakamlarının da açıklanmasıyla birlikte yılın ikinci yarısı için uygulanacak olan enflasyon farkının yüzde 2.18'e ulaşacağı hesaplandı. Maliye Bakanlığı, 2007 yılı bütçesine yüzde 2.5'luk enflasyon farkını baz alarak, ödenek koymuştu. Bu kapsamda enflasyon farkı olarak 2007 yılı bütçesinde 300 milyon YTL'lik ek ödenek yer aldı. Eğer enflasyon farkı yüzde 2.18 olarak kesinleşirse, Maliye Bakanlığı yaklaşık 40 milyon YTL'lik bir tasarruf imkanı elde edecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious