Malki cinayeti davası karara kaldı

  • Giriş : 20.02.2007 / 00:00:00

YARGITAY'ın bozma kararının ardından Nesim Malki cinayeti davasında Erol Evcil'in de aralarında bulunduğu 7 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Karar aşamasına gelen davanın duruşmasında mütalaa veren savcı, sanıkların ağırlaştırılmış ömür boyu hapsini istedi. Savcı, Evcil’in ayrıca yağma suçundan 10 yıl ağır hapis cezasına çarptırılmasını talep etti.

Bursa 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki bugünkü duruşmaya, ‘Bozuk Para Operasyonu’ kapsamında tutuklanan Erol Evcil ile bir başka suçtan cezaevinde olan Burhanettin Türkeş, tutuksuz sanıklar Şükrü Elverdi, Emin Menge ve Mücahit Çakal katılmadı. Aynı davada sanıklara işkence gördükleri halde işkence görmediklerine ilişkin rapor verdiği iddiasıyla tutuksuz yargılanan Hükümet Tabibi Feridun Abdullah Karadağ ve Dr. Gündüz Sümeyya Göl’ün de gelmediği duruşmada, Evcil'in avukatı Kemal Kumkumoğlu ile diğer sanık avukatları hazır bulundu.

Sanıklar hakkında mütalaa veren cumhuriyet savcısı, ‘tasarlayarak adam öldürmek’ suçundan Erol Evcil, Burhanettin Türkeş, Şükrü Elverdi, Emin Mengü ve Mücahit Çakal’ın ağırlaştırılmış ömür boyu hapsini istedi. Bu arada Erol Evcil’e, ‘Erol Erkohen’e yönelik yağma’ suçundan da ayrıca 10 yıl ağır hapis cezası verilmesini istedi.
Savcı, Evcil’e işkence görmediği yönünde rapor verdikleri iddia edilen Hükümet Tabibi Feridun Abdullah Karadağ ve Dr. Gündüz Sümeyye Döl’ün ise 6’şar ay hapisle cezalandırılması talep etti. Duruşma, sanıkların son savunmalarını yapmaları için ertelendi.

Yargıtay 1'inci Ceza Dairesi, Bursa 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nce ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Erol Evcil, Burhanettin Türkeş ve Şükrü Elverdi hakkındaki kararı, yeni Türk Ceza Kanunu uyarınca bozmuştu. Kararın yeni TCK’ya göre yeniden değerlendirilmesi, cinayet suçundan beraatlerine karar verilen Emin Menge’nin ‘cinayete yardım etmek’ ve Mücahit Çakal’ın ise ‘cinayet’ suçundan yargılanmalarını istemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious