Malta kadrosunda F.Bahçeli yok

Malta kadrosunda F.Bahçeli yok.9381
  • Giriş : 08.09.2007 / 00:11:00

Terim, Avrupa Futbol Şampiyonası grup elemelerinde Malta karşısındaki kadroyu açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, yarın Avrupa Futbol Şampiyonası grup elemelerinde Malta ile yapacakları karşılaşma için hazır olduklarını söyledi.
Karşılaşmanın yarın oynanacağı Ta Qali Stadı'nda basın toplantısı düzenleyen Fatih Terim, Malta'da umduklarından daha güzel bir hava ile karşılaştıklarını belirterek, "Havanın çok sıcak olmaması bir hayli güzel. Şu ana kadar bilinenlerin dışında yalnızca Emre'nin dün hafif bir sakatlığı vardı ama bu sabah için bir şeyi yok. Malta'yla ikinci yarı maçlarına başlamaya hazırız" dedi.

Malta Milli Takımı teknik direktörü ve basın tarafından Türkiye'nin favori olarak gösterildiğinin hatırlatılması üzerine tecrübeli teknik adam, favori olmak ile maçı kazanmanın farklı şeyler olduğunu belirterek, şunları söyledi:
"Bu durum bizi kesinlikle lakaytlığa veyahut kendi kendimizi büyük görmenin verdiği bazı hareketlere götürmeyecektir. Üç puanların öneminin bilincindeyiz. Dün de antrenmanda gördünüz ki, çok neşeli, çok ciddi, çok hırslı bir arkadaş topluluğu oradaydı. Konsantrasyonları en üst düzeyde. Önümüzdeki 2 maçta 6 puan almanın önemini biliyorlar. Favori olmanın gerektiği gibi oynamalı ve bunun karşılığını almalıyız. Ne kadar Malta hocası ve futbolcuları favori bizi gösterdiyse de Futbol sahada oynanıyor.

Oyuncularıma telkinim, en az rakip kadar koşmak ve mücadele etmek ve daha sonra kalitemizin ortaya çıkması. Böyle olduğu zaman Türk Milli Takımı'nın zaten hangi rakibe karşı oynarsa oynasın üstünlüğü ve kalitesi ortaya çıkıyor. Malta her ne kadar bizi favori gösterse de burada Bosna Hersek karşısında 2 gol buldukları unutulmamalı. Macaristan'ı yendiğini, Moldova ile deplasmanda berabere kaldığını ve Yunanistan'ın 1-0 zor yendiğini hatırlamak lazım. Favoriliğin esas göstergesi sahada. Favori takımlar da ona görev davranmalıdır. Benim oyuncularımdan beklediğim bu."

"HİÇBİR ŞEY MAZERET OLAMAZ"

Fatih Terim, yarınki maç saatinde Malta'da yağış beklendiğinin ve bu durumun kendilerini nasıl etkileyeceğinin sorulması üzerine, hiçbir şeyin mazeret olarak görülmemesi gerektiğini söyledi.
Her türlü hava ve saha şartlarının iki takım içinde geçerli olduğunu anlatan tecrübeli teknik adam, şöyle devam etti:
"Biz yağmurda oynarken, rakip başka sahada kuru olarak oynayacak değil. Artık bu tür bahanelerin çok dışında olduğumuzu düşünüyorum. Bir kaç topun direkten döndüğü ve mağlup olduğumuz maçların ardından atılan, 'Talihsizlik' başlıklarına biz, 'Hayır beceriksizlik' dedik. Eğer 7 metre 22 santimlik kaleye değil de 10 santimlik direğe atıyorsanız talihsizlik olmaz. Bahaneler bizi bir yere götürmüyor.

Kazanmalıyız. Bahanelerin dışında olmakta fayda var. Şartlar ne olursa olsun buna uyum göstermek durumundayız." Yarınki karşılaşmanın Malta'nın "Zafer Günü"ne denk gelmesine de değinen Terim, kendilerinin bir Futbol maçı oynamaya ve futbolun birleştirici yönünü ortaya koymak için burada olduklarını dile getirerek, "Ben bile Malta'ya karşı oynadım. Uzun yıllardır karşılaşıyoruz. Benim Futbol hayatımda 30 yıllık Malta anlatabilirim. Herkesin kendine göre kutladığı günler vardır, bize onları tebrik etmek düşer" ifadesini kullandı.

"BURADA AVANTAJ KAYBETME NİYETİNDE DEĞİLİZ"

Fatih Terim, gruptaki durumlarını göz önüne aldıklarında kendilerini avantajlı gördüklerini söyleyerek, şöyle devam etti:
"Tabelaya ve yol haritasına baktığımızda, çok küçük de olsa herhangi bir maç için kaybetme kredimiz var. Bu avantajı korumak çok önemli gibi gözüküyor. Burada avantaj kaybetme niyetinde değiliz. Futbol her şeye açık, neler gördük, neler yaşadık. Daha önce Malta, Macaristan ve Moldova maçları için koyduğumuz '3 M' formülünü bu kez '2 M' olarak düşünüyoruz. Çünkü maçlar 2'şer olarak oynanacak. Norveç ve Yunanistan'ın durumlarını düşündüğümüzde, ilk yarıda aldığımız sonuçlardan dolayı bir kredi gözüküyor.

Biz bu rakiplerimize yenilmedik. Bu kredilerimizi ileride kullanmak daha akıllıca olur. Onun için 3 puanlı bir başlangıç önemli. Ama kolay geçmeyecektir, çünkü Malta dünkü veya 6 ay önceki Malta değil. Ama biz Türk Milli Takımı'yız ve isteklerimiz, hedeflerimiz ortada. Biz buradan iyi bir başlangıçla döneceğiz. Bunu da iyi bir oyunla yapacağız. Tabii ki oyundan önemli olan puanlar. Futbolun her türlü azizliğini görmüş insanlar olarak dikkatli olacağız."

"BİZİM İKİ ÖNEMLİ SIKINTIMIZ VAR"

Terim, (A) Milli Takımı'nın sakatlıklar ve futbolcularının takımlarındaki oynama durumları olarak iki önemli sorununun olduğunu söyledi.
Özellikle sakatlıklardan yakınan Terim, şöyle konuştu:
"En büyük sıkıntımız sakatlıklar. Orta sahada Marko Aurelio, Hamit, Emre ve Yıldıray dörtlüsünü bir türlü kuramadık. Birçok oyuncuyu kamptan göndermek zorunda kaldık. İkincisi, takımlarında oynamayan oyuncularımızın sayısının yüksek olması. Bunlar önemli sıkıntılar. Türkiye bu durumu üzerinde dura dura incelemelidir. Oynadığımız tüm takımlar istisnai olarak bu kadar çok sakat veriyor.

Yalnızca Macaristan ve Moldova maçlarına aynı 11 ile çıkabildik. Keşke bizim tercihimiz olsa. Tam Yıldıray'ı bulduk diyoruz Brezilya maçında, onu kaybediyoruz, Emre diyoruz o kayıp. Tümer'in sakatlığı hiç aklımızda yoktu. Muhakkak ki yerine gelecek oyuncularımız var ama istikrar açısından sıkıntımız var. Her geçen gün gelişen, sahada ne istediğimizi bilebilen bir oyuncu grubumuz var. Ben genel olarak bu sıkıntıları dile getiren bir hoca değilim. Türk futbolunun genelindeki istikrarsızlığı bu. Güney Amerikalı oyuncular tatilsiz 12 ayı doldurdular. Avrupa'nın çok önemli takımlarında oynuyorlar. Copa Amerika'yı bitirip liglere döndüler ama sakatlıkları bizim kadar değil."

"İSTİKBALDEKİ TAKIMIMIZI DA HAZIRLAMAK GEREKLİ"

Avrupa Şampiyonası'nın ardından hemen istikbaldeki yeni takımı oluşturma çalışmalarına başlayacaklarını belirten Terim, şunları söyledi:
"Şu anda Serdar Özkan, Mehmet Topuz, Serdar Kurtuluş, ümit takımdaki Kazım, İbrahim Kaş, kaleci ufuk gibi oyuncular var. Onları da hazırlamak zorundayız ve zaman zaman da faydalanıyoruz. Daha önce Gökdeniz, Tuncay, Arda ve Marco Aurelio'yu sayarken, sahadaki herkesin birbirinin yerine oynayabilecek kapasitede demiştim, yine aynı esneklik var bizim takımımızda. Bizim hesaplarımızda Bosna Hersek mağlubiyeti yoktu. Burada çok değişik olabilirdik ama o bana göre büyük sürpriz ve oluyor futbolda. Bazı şeyleri de biraz daha zamana bırakmaya itti bizi. Yoksa yine sahanın içerisinde, oyuna oyuncu değiştirerek müdahale etmeden yer değiştirerek de taktiksel oynayabiliriz. O avantajımız var. Sonuç olarak değişik mevkilerimizde oynayan oyuncularımız yine olacaktır."

"TAKIMLARINDA OYNAMAMALARI SIKINTI"

Fatih Terim, bazı milli oyuncuların takımlarında forma bulamamalarının yaratığı sıkıntıya yeniden değinirken, Tuncay'ı örnek olarak gösterdi.
"Oynamak başka, olmak başka" diyen tecrübeli teknik adam, "Devamlı oynamış bir Tuncay'da oynayamamak sıkıntı yaratabilir. Çünkü hep direkt oynadı. Fatih'te bu sıkıntı yarattı zaten. Halil oynuyor. Nuri yavaş yavaş oynamaya başladı. İnşallah gelişmesi daha fazla olacaktır. Yüzde 100 olan bir şey var ki, nerede olursa olsun ama oynasın. Gelişmekte olan bir oyuncunun en büyük dayanağı oynamaktır. Antrenman başka, oynamak başka. Çok ağır çalıştırabilirsiniz ama maç alışkanlığı çok başka bir şey. İnşallah devamlı oynayan sayımız artar" diye konuştu.

Milli Takım oyuncularının hepsinin ülkelerini seven çocuklar olduğunu söyleyen Terim, "Ay-yıldızı göğüslerde taşımak kolay değil ve bunun da bilincindeler. Nasıl oyuncunun bahanesi yoksa bizim de bahanemiz yok. Takımı maksimuma getirmek için uğraşıyoruz. En iyi şekilde hazırlanmak zorundayız" ifadesini kullandı.

Futbolcuların havalimanında kendilerini karşılayan taraftarlara soğuk davrandığı şeklindeki bir soru üzerine ise Terim, "Bence kaçmazlardı da sabah çok erken kalktık uçak nedeniyle. Uykusuzluk ve yorgunluk durumları olabilir. Biz kendilerine özellikle yurt dışında olan insanlarımızın özlem kavramını bir kenara atmamalarını söylüyoruz. Bir güler yüz, bir tebessüm çok şeyi değiştirir. Yorgunluktan da olabilir. Fotoğraf çektirmek, güler yüz göstermek gibi şeyleri yaparlar. Duyarlı olmak lazım çünkü. Benim futbolcularım cana yakındır" dedi.

HAMİT'İN KÖPEĞE ÇARPAN ŞUTU

Dün yapılan antrenmanda Hamit'in çektiği bir şut sonrası topun bir köpeğe isabet ettiğini anlatan Fatih Terim, basın toplantısına gelirken gördükleri köpeğin durumunun iyi olmasının kendilerini sevindirdiğini söyledi.
Hamit'in sabah gelip, "Allah aşkına köpeğe bir bakın ve bana durumunu haber verin" dediğini belirten Terim, "Biz de tam gelirken köpeği yine burada gördük. Yediği o toptan sonra, 'Bir daha buralara gelmez' diyorduk ama iyi olması bizi sevindirdi. Hakikaten çok üzülmüştük" diye konuştu.
Terim ayrıca, şutun köpeğe isabet etmesinin ardından Hamit'e, "Topu hareket halindeki köpeğe vurabiliyorsun ama duran kaleye vuramıyorsun" esprisini de yaptığını anlattı.
Öte yandan, basın toplantısını yaptığı masanın arkasındaki duvarda çarmıha gelirmiş Hz. İsa heykelinin asılı olduğunun hatırlatılması üzerine de Terim, "Bizim dinimiz saygı gerektirir. Onuların ülkesinde her türlü dini figüre saygı duymamız gerekir" dedi.

İLK 11'İ AÇIKLADI

Fatih Terim, Malta karşısında ilk 11'de saha süreceği oyuncuları basın toplantısında açıkladı.
Malta karşısında Türkiye sahaya, Hakan Arıkan, Sabri, İbrahim Toraman, Servet, İbrahim Üzülmez, Arda, Hamit, Emre, Tuncay, Hakan Şükür ve Halil ilk 11'i ile çıkacak.

MİLLİ TAKIM FENERBAHÇE'SİZ...

Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde (C) Grubu'ndaki 7. maçında yarın Malta'ya konuk olacak (A) Milli Takım'ın açıklanan ilk 11'inde Fenerbahçeli hiçbir oyuncu yer almadı.
Teknik direktör Fatih Terim, yarın yapılacak Malta maçında sahaya süreceği ilk 11'i bugünden açıklarken, sahaya çıkacak oyuncular arasında Fenerbahçeli hiçbir futbolcunun bulunmaması dikkat çekti.
Malta'ya getirilen kadroda Fenerbahçe'den Mehmet Aurelio, Deniz Barış ve Volkan Demirel yer alırken, kart cezalısı olan Aurelio'nun dışında diğer iki oyuncu da Fatih Terim'in ilk 11'deki tercihleri arasında yer alamadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious