Maltepe'de yıkım gerginliği: 10 gözaltı

Maltepe'de yıkım gerginliği: 10 gözaltı.10361
  • Giriş : 24.05.2007 / 22:31:00

Polis ile gecekondu sahipleri arasında yaşanan arbedede 10 kişi gözaltına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul Maltepe'de yıkım kararı alınan bazı gecekonduların boşaltılması sırasında polis ile gecekondu sahipleri arasında yaşanan arbedede 10 kişi gözaltına alındı.

Zümrütevler Mahallesi Kümeevler mevkindeki bir inşaat şirketinin arazisi üzerine kaçak olarak yapıldıkları belirtilen 19 gecekondunun tahliye edilerek yıkımını gerçekleştirmek isteyen şirket görevlileri, iş makineleri ve polis desteğinde bölgeye geldi.

Yıkım öncesi eşyayı dışarı çıkartmak üzere gecekondulara giren görevliler, evlerden çıkmak istemeyen gecekondu sahiplerinin direnişiyle karşılaştı. Bu duruma müdahale eden polisler ile gecekondu sahipleri arasında da arbede çıktı.

Polise direnen ve aralarında kadınların da bulunduğu 10 kişi gözaltına alındı. Gözaltı işlemi sırasında bir kadının kucağındaki küçük çocuğun, olaydan zarar görmemesi için bir kadın polis memuru tarafından annesinin kucağından alınması dikkat çekti.

Gerginliğin yatışmasından sonra yıkım işleminin durdurulmasını isteyen ve kendilerine tahliye için tebligat yapılmadığını öne süren gecekondu sahipleri ile inşaat şirketinin avukatları arasında görüşmeler yapıldı.

Görüşmeler sonucu, gecekondularda oturanlara evleri boşaltmaları için 20 gün süre verilerek yıkım işlemi durduruldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious