Manastır davası AİHM’e gidecek

Manastır davası AİHM’e gidecek.33907
  • Giriş : 24.06.2009 / 16:57:00

Mardin Midyat'taki Süryani Manastırı avukatı AİHM'e gidilebileceğini açıkladı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Mardin'in Midyat İlçesi"nde Süryanilere ait 1600 yıllık Deyrulumur (Mor Gabriel) Manastırı"nın çevresinde bulunan arazinin üzerlerine tescillenmesi için açılan davada iki ayrı karar çıktı. Manastır avukatı AİHM'e gidilebileceğini açıkladı
Mardin'in Midyat İlçesi"nde Süryanilere ait 1600 yıllık Deyrulumur (Mor Gabriel) Manastırı"nın çevresinde bulunan arazinin üzerlerine tescillenmesi için açılan davada iki ayrı karar çıktı. Mahkeme, manastır duvarları içinde kalan duvara bitişik arazilerin bir kısmının manastıra ait olduğuna karar veriken, bir kısım arazinin de orman vasfı ile hazineye ait olduğuna karar verdi. Davayı izleyen Süryani asıllı İsveç Sosyal Demokrat Parti Milletvekili Yılmaz Kerimo, Yargıtay"ın kararı onaması halinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi"ne götüreceklerini söyledi.

Süryanilere ait Mor Gabriel Manastırı çevresinde kadastro çalışmaları yapıldıktan sonra, manastır çevresine duvar örülmesinin ardından, Süryaniler duvarların içinde ve dışında kalan arazilerin kendilerine ait olduğunu belirterek, arazinin manstır üzerine tescillenmesi için Midyat Kadasto Mahkemesi"nde dava açtı. Bugün davanın karar duruşması sırasında adliye önünde çevik kuvvet ekipleri sıkı önlemler alırken, davayı İsveç Parlamentosu İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Anne Ludvigsson, Süryani asıllı İsveç Sosyal Demokrat Parti Milletvekili Yılmaz Kerimo, Sosyal Demokrat Parti temsilcileri Yekbun Alp, Evin Çetin, Alman Büyükelçiliği temsilcisi Katrin Bucholz, AB Komisyonu Türkiye Delegasyonu Siyasi Danışmanı Sema Kılıçer ve DTP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata izledi.

Mahkeme yapılan keşfin ardından manastır duvarları içinde ve dışında kalan 12 parselden oluşan 244 dönümlük arazinin Mor Gabriel Manastırı"na ait olduğu yönünde karar verdi. Mahkeme ayrıca, manastır duvarı dışında bulunan 60 dönümlük arazi ile duvarın içinde yer alan 276 dönümlük arazinin ise orman vasfı ile Hazine adına tesciline karar verdi.

"MANASTIR SÜRYANİLERİN DEĞİL TÜRKİYE'NİN"

İsveç Sosyal Demokrat Parti Milletvekili Yılmaz Kerimo, arazilerin tamamının manastıra ait olduğunu savunarak, kararı Yargıtay"ın onaması halinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi"ne götüreceklerini söyledi. Kerimo şöyle konuştu:

“1600 yıllık Mor Gabriel Manastırı Süryanilerin malı değil Türkiye"nin malıdır. Süryaniler Türkiye"nin bir parçasıdır. 1937 yılından bugüne kadar manastır bu topraklar için vergi veriyor. Şimdiye kadar ormanlık değildi şimdi mi ormanlık oldu? Bu vakıf malıdır. Vakıf da Türkiye"nin malıdır. Taşınacak bir mal değildir ve satılmayacaktır da. Türkiye"nin bu davaya sahip çıkması gerekirken, maalesef halen bunun farkında değil. Bunu anlamış değilim. Mahkeme sonuçlandı. Mahkeme tarafından kabul görmeyen ve aleyhimize sonuçlanan kararlar bizim nezdimizde daha bitmemiştir. Yargı yolu açıktır, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi"ne gideceğiz.”

Manastırın avukatı Rudi Sümer de, açtıkları davanın alehlerine sonuçlandığını belirterek, “Bu kararda temyiz yolu açık olduğu için temyiz yoluna başvuracağız. Buradan gelecek sonucu bekleyeceğiz. Oradan istenilen netice elde edilmezse dava AHİM"e taşınacak” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*