Manavgat Şelalesi de kurudu

Manavgat Şelalesi de kurudu.14397
  • Giriş : 09.08.2007 / 11:00:00
  • Güncelleme : 31.08.2016 / 20:31:47

Yaz aylarında günde yaklaşık 3 bin kişinin ziyaret edip görmeye geldiği dünyaca ünlü Antalya Manavgat Şelalesi, ırmak üzerindeki iki barajın su seviyesinin düşmesi nedeniyle kurudu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dünyanın en büyük yeraltı nehirleri olan Dumanlı 1 ve Dumanlı 2 nehirlerinden beslenen Oymapınar Barajı ve Manavgat Barajı'ndaki su seviyesi düştü. Su seviyesindeki azalma sonucu Manavgat Şelalesi de kuraklığa teslim oldu.

Olay turizme de darbe indirdi. Manavgat'ı görmeye gelen turistler, şelale yerine kuraklıkla karşılaştı.

Şelale Dinlenme Tesisleri İşletme Şefi Selim Ünal, "Yerli ve yabancı turistler gördükleri manzara karşısında hiçbir aktiviteye katılmadan dönüyor. Suyun tahliyesinde bir takım dengesizlikler var. Mesela gece suyun tahliyesi normal seviyede, gündüz ise kesintili. Eğer bu zaman içersinde su tahliyesi gündüze alınıp gece kesilirse bu sıkıntıyı çekmeyiz. Yetkililerin bunu düzene sokması ve turizme vurulan bu darbeyi ortadan kaldırmalarını istiyoruz" dedi.

Bölge esnafı, Seydişehir alüminyum fabrikasının enerji ihtiyacını karşılamak için Oymapınar Barajı'ndan su salınmadığını ileri sürdü.

Son 10 yılın en düşüğü

DSİ yetkilileri, kuraklığın Manavgat bölgesinde de etkili olduğunu ve yağışların azlığı nedeniyle Oymapınar Barajı'nda yeterli su seviyesine ulaşılamadığını bildirdi.

Yetkililer, barajlardaki su seviyesinin son 10 yılın en düşük seviyesine düştüğünü belirtirken, 2001 ve 2005'teki kuraklıktan yüzde 10 aşağıya düştüğünü söyledi.

Oymapınar Barajı'na geçen ağustos ayında saniyede 45 metreküp su girdiğini, bu yıl ise saniyede 28 metreküpe düştüğünü belirten yetkililer, barajların enerji üretebilmesi için suyu biriktirdiklerini, bu yüzden de sıkıntıya yol açtığını kaydetti.

DSİ yetkilileri, pazar, pazartesi ve salı günleri enerji üretiminden dolayı 6 saat ırmağa su bırakılmamasını kararlaştırdıklarını bildirdi.

Belediye de tepkili

Şelaleyi günde binlerce insanın ziyaret ettiğini söyleyen Sarılar Belediye Başkanı Mustafa Erkan Ersoy, "Bizim belediye olarak yapabileceğimiz birşey yok. İlgililerle görüşmelerimiz sürüyor. En kısa zamanda şelalenin eski görüntüsüne ve güzelliğine kavuşması için temas halindeyiz" dedi.

Manavgat Şelalesi 1998 ve 2005 yılında da benzer şekilde kurumuştu.

Şelale, yıllar önce İsrail'e satılması gündeme gelen ancak anlaşmaya varılamadığı için suyu satılamayan ve üzerinde Oymapınar ile Manavgat barajları da bulunan Manavgat Suyu'nun üzerinde bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious