Manda kaymağı altın gibi

  • Giriş : 18.02.2006 / 00:00:00

Havaların soğumasıyla birlikte satışlarını artıran kaymak üreticileri bu durumdan çok memnun.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Solur Mahallesi'nde manda sütünden kaymak üretimi yapan 25-30 aile, kilogramı 15 YTL'den alıcı bulan kaymağın iyi kazandırdığını belirtti.

Yalvaç ve Isparta'da faaliyet gösteren şekerlemecilerin kaymağa yoğun talepte bulunduğunu belirten manda yetiştiricisi çiftçi Mevlüt Karadanalı, son zamanlarda kaymağa olan ilginin arttığını söyledi. Özellikle ekmek kadayıfının üzerine konularak yenilen kaymak, kahvaltılarda, tatlılarla ve son dönemlerde de farklı tatlı yapımlarında kullanılıyor. İnek ve manda sütünden sağılan sütler, özel bir teknikle kaymak haline getirilirken, 250 gramlık inek sütü kaymağı 1 ile 3 YTL arasında değişiyor. Manda sütünden yapılan 250 gramlık kaymaklar ise 4 - 10 YTL arasında değişen fiyatlara alıcı buluyor. Yaz aylarında kaymak tüketiminin ve kaymağa olan talebin azaldığını vurgulayan Karadanalı, "Yazın satışlarımız azalıyor. Ancak kış aylarında misafirimize ikram edecek kaymak bulmakta zorlanıyoruz" dedi.

Yalvaç kaymağının ünlü olmasının nedeninin manda sütü olduğunu hatırlatan Karadanalı, soğuk kış günlerinde kaymaklı ekmek kadayıfının beğenilerek tüketildiğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious