Manevi değerler patlamayı önledi!

  • Giriş : 07.10.2006 / 00:00:00

TBMM Başkanı Bülent Arınç sorunlara, çözüm ve önerilerini iletmek isteyenlere yönelik düzenlenen bir toplantıya katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Bülent Arınç, memleketi Manisa'da esnaf ve sanatkarlarlarla biraraya geldiği toplantıda, sosyal patlamaların yaşandığı bilinen bazı ülkelerin sabırsız ve kanaatsız olduklarını ifade ederek, "Onlar bizim bağlı bulunduğumuz manevi ortak değerlerden yoksun. Ama biz çok şükür en zor zamanlarda bile dayanışma içerisinde bu zorlukları atlatabilmiş bir milletin çocuklarıyız." dedi.

Vali Refik Arslan Öztürk, İl Emniyet Müdürü Adem Aydemir'in de katıldığı toplantıda açılış konuşmasını yapan MESOB Başkanı Hasan Geriter, esnaf ve sanatkarı temsil eden birlik, oda başkanları ile yönetim kurulu üyelerinin hazırladığı 'şikayetler, sorunlar, öneriler ve talepler' adlı dört ana başlık altında toplanan bir raporu TBMM Başkanı Bülent Arınç'a takdim etti.

Geriter ayrıca, başarılı çalışmaları, hizmetleri, esnaf ve sanatkara yakın ilgi ve desteğinden ötürü de ahi evran ödülü olarak 'Pabucunu dama atmak' deyimini temsil eden figüre bu yıl Arınç'ı layık gördüklerini ifade ederek ödülü Arınç'a verdi.

Manisa'da olmaktan, esnaf ve sanatkar temsilcileri ile birarada bulunmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek konuşmasına başlayan TBMM Başkanı Bülent Arınç, esnaf ve sanatkarın toplumun birlik ve beraberliğinde önemine işaret ederek, "Sosyal patlamaların yaşandığı bazı ülkeler biliyoruz ama onlar sabırsız, onlar kanaatsız. Onlar bizim bağlı bulunduğumuz manevi ortak değerlerden yoksun. Ama biz çok şükür en zor zamanlarda bile dayanışma içerisinde bu zorlukları atlatabilmiş bir milletin çocuklarıyız. Esnafın güçlendirilmesi, korunması, esnafın hayatiyetini devam ettirmesi gerekir. Bunun için hükümetlere düşen görevler vardır. Anayasamızın sanıyorum 177. maddesinde esnafın korunmasıyla ilgili kararları devlet kendisine bir görev olarak yüklenmiştir. Hükümetler bununla sorumludurlar. Dolayısıyla bu rica minnet işi değil, bir görevdir ve mutlaka yerine getirilmesi gerekir. O kanaattayız. Şüphesiz ülkemiz ekonomik açıdan çok zor günler geçirdi. Bu zor günlerden çıktı ama henüz tam iyileştiğimizi, koşar hale geldiğimizi, ortalığın bir bahar gününe dönüştüğünü söyleyemeyiz. Ama geçmişe baktığımız zaman iyi yolda ilerlediğimizi görüyoruz. Şüphesiz sancılar var, sıkıntılar, şikayetler var. Onları da çözmek için bütün gücümüzle çalışmalıyız." diye konuştu.

Esnafın terbiyesinin, ahlakının, hamiyetli ve gayretli oluşunun Ahi Evran geleneğinden geldiğini, bunu aynı zamanda bir sorumluluk olduğunu belirten Arınç, şöyle devam etti: "Ahi evran geleneğinde bir esnafın işini en iyi yapması asıldır. Ustanın da çırağına en güzelini göstermesi asıldır. Usta-çırak ilişkisi aynı zamanda bir manevi terbiyedir. Ahi Evran geleneğini devam ettirmek, Türkiye'nin toplumsal barışı için de, ekonomisi için de çok önemlidir. Büyüklerimiz bize bu dersi vermişler inşallah biz de onları yaşatır, en azından böyle bişey varmış toplumsal hayatımızda deyip o zamanı hatırlamış oluruz."
Konuşmaların ardından birliğin hazırlayıp masaya yatırdığı sorun ve çözüm taleplerini içeren raporun görüşülmesi basına kapalı olarak devam etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious