Manisa, termal turizm merkezi oluyor

  • Giriş : 16.02.2006 / 00:00:00

Şifalı su zengini Manisa, 2634 Sayılı Turizm Teşvik Kanunu uyarınca Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından termal turizm merkezleri kapsamına alındı. Manisa, termal turizm merkezi olacak 27 ilin arasına girdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eren, "Yörede bulunan su kaynakları, yeterli tesis olsun ya da olmasın yöre halkı tarafından asırlardır bilinir ve kullanılır." dedi.

Bazı termal tesislerin yanında bulunan hamam kalıntılarının şifalı suların antik dönemden beri kullanıldığının delili olduğunu dile getiren Eren, Teşvik Kanunu ile mülkiyeti yerel yönetimlerde olan kaynakların özel sektöre kiralanarak ya da belediyelerin yapacağı yatırımlarla mevcut tesislerin iyileştirilerek termal turizmin hizmetine sokulacağını duyurdu. Vali Vakili, bakanlığın jeotermal etütlerin hazırlanması, sondaj çalışması ve suyun şebeke yoluyla dağıtılması projesi için yerel yönetimlere mali ve teknik destek sağlayacağını söyledi.


MANİSA'NIN ŞİFALI KAPLICALARI:


Kurşunlu: Salihli'nin 5 km. kadar güneybatısında, Manisa'ya 71 km. uzaklıkta olan kaplıca romatizma, solunum yolları hastalıkları, cilt ve kadın hastalıkları ile nevralji tedavisinde kullanılmaktadır.

Urganlı: Manisa'ya 55 km. Turgutlu'ya 17 km. uzaklıkta olan kaplıcanın sularından hem kaplıca hem de içmece olarak yararlanılmaktadır. Kaplıca olarak romatizma, kireçlenme, siyatik, egzama, hemoroit, cilt, sinir ve kadın hastalıklarına; içmece olarak da mide, bağırsak ve böbrek hastalıklarına iyi gelmektedir.

Emir: Manisa'ya 130 km., Kula'ya 20 km. uzaklıktadır. Romatizma ve cilt hastalıklarına iyi gelen kaplıca sularının, az miktarda içildiğinde sindirimi kolaylaştırdığı ve karaciğere yararlı olduğu söylenmektedir.

Saraycık: Manisa'ya 124 km., Demirci'ye 53 km. uzaklıkta olan kaplıcalar romatizma, cilt ve kadın hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Sart (Çamur Hamamı): Manisa'ya 68 km., Salihli'ye 11 km. uzaklıktaki bu kaplıcalar romatizma, nevralji, kadın hastalıkları ve cilt hastalıklarının tedavisinde yararlı olmaktadır.

Menteşe: Manisa'ya 115 km. uzaklıkta olan kaplıcar kiriçlenme, romatizma, siyatik, nevralji ve kadın ahstalıkları tedavisinden kullanılmaktadır.

Hisar: Manisa'ya 181 km. uzaklıkta olun kaplıca romatizma ve metobalizma hastalıklarına iyi geliyor.


2634 SAYILI TURİZMİ TEŞVİK KANUNU İLE SAĞLANAN TEŞVİKLER:


- Kamu arazilerinin turizm yatırımlarına tahsisi

- Turizm kredilerinin öncelikle kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgeleri ve turizm merkezlerinde yapılacak yatırımlara tahsisi

- Orman Fonunda katkının taksitlendirilmesi

- Elektrik, havagazı ve su ücretlerinde indirim

- Haberleşme kolaylıkları. (telefon ve teleks taleplerine ilişkin her türlü işlem ve tahsiste öncelik)

- Yabancı personel ve sanatkar çalıştırılması konusunda esneklik.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious