Manisa'da bir köy tahliye edildi

Manisa'da bir köy tahliye edildi.9378
  • Giriş : 17.06.2009 / 23:45:00

Manisa merkeze bağlı Üçpınar Beldesine bağlı Karayağcılar köyü sınırlarında başlayan orman yangını tehlike saçtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Köyde kalan çoğu yaşlı insan da jandarmanın yardımlarıyla evlerinden tahliye edildi. Sebebi belirlenemeyen yangında 80 hektarlık orman alanı yanarken, binlerce dönüm zeytinlik ve buğday tarlaları da yandı.

Edinilen bilgilere göre, Karayağcılar Köyü sınırlarında 17:15 sularında başlayan orman yangını rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüdü. Alevler 14 haneli ve çoğunluğu yaşlılardan oluşan 49 kişin yaşadığı Karayağcılar köyü yakınlarına kadar ulaştı. Köylüler yanmakta olan zeytinlikleri ve hububat alanlarına kadar ulaşan alevleri bertaraf etmek için tüm güçleriyle çalıştı.

İzmir'den havalanan 4 helikopter iki keşif uçağı yangın yerine ulaştı ve köyün yakınlarında göletten su alarak yangını kontrol altına almaya çalıştı. Havadan süren çalışmalara yer ekipleri katıldı. Bu arada yangının yerleşim birimlerini tehdit etmesi üzerine Manisa İl Sağlık Müdürlüğü yangın bölgesine 4 adet 112 Acil Ambulans ekibi takviye etti.

Jandarma birimleri de megafonla evlerinde bulunan vatandaşlara evlerini terk etmeleri yönünde telkinlerde bulundu. Evlerinden çıkamayan yaşlı vatandaşlar ise jandarmanın yardımıyla evlerinde çıkartıldı. Bu arada bazı köyüler ise köylerini geçici olarak araçlar terk etti. Köylüler kısa süreliğine de olsa 1,5 kilometre yakınlarında Molla Süleymanlı köyündeki yakınlarının yanına gitti. Bazı köylüler ise köyün dışında bulunan güvenli alanda yangının biran önce kontrol altına alınmasını bekledi.

Helikopterlerin havadan ve orman yer ekiplerinin karadan olmak üzere sürdürdükleri bir saatlik çalışma sonucu alevler yerleşim alanlarından uzaklaştırıldı. Yangında 80 Hektarlık çam ormanlık alanın kül olduğu bunun yanı sırada binlerce dönümlük hububat arazileri ile zeytin ağaçları yandı.

Yangına Manisa İtfaiyesinden toplam 5 arazöz gelirken çevre beldelerden takviye itfaiye araçları orman ekiplerine su takviyesinde bulundu. Manisa İtfaiye Müdürü Ali Gül ise "Manisa itfaiyesi olarak gruplarımız bir bölümü bu bölgeye kaydırdık. Yangın kısa sürede kontrol altına alınacaktır fakat rüzgarın yönünü değiştirmesi şartıyla." açıklamasını yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*