Manisa'da ekmeğe zam!

Manisa'da ekmeğe zam!.18841
  • Giriş : 07.06.2008 / 12:13:00

Manisa da bugünden itibaren 300 gram ekmeğin 70 YKr'ye satılacağı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hasan Geriter, gazetecilere yaptığı açıklamada, düzenlemenin ''zam'' olarak algılanmasının yanlış olduğunu iddia etti.

Geriter, Manisa merkez ile Alaşehir, Salihli, Turgutlu, Saruhanlı, Ahmetli, Soma, Gölmarmara ve Kırkağaç ilçelerinde 300 gram ekmeğin 70 YKr'den, Akhisar, Demirci, Selendi, Sarıgöl, Kula, Gördes ve Köprübaşı ilçelerindeyse aynı gramajlı ekmeğin 60 YKr'den satılması kararının alındığını belirtti.

Hasan Geriter, ''İlçe esnaf odalarından gelen fiyat tekliflerini görüşmek üzere toplantı yaptık ve fiyatları belirledik. Türk Gıda Kodeksinin aldığı karar ile ekmeğin gramajının tüm yurtta 300 gram olması kararlaştırıldı. Her ilin esnaf odası 300 gram üzerinden fiyat belirledi. Biz de Manisa'da 300 gram ekmeğin 70 YKr'den satılmasına karar verdik'' dedi.

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Yılmaz da zammı, ''gereksiz bir karar olarak'' yorumlayarak, Türkiye'de en çok ekmek israfının Manisa'da yapıldığını öne sürdü.

Yılmaz, şöyle dedi:

''Asıl olan ekmeğin fiyatında ve gramajında düzenleme yapmak yerine yenilebilir ekmek üretmektir. Manisa'da 56 ekmek fırınında yapılan kontroller neticesinde 51 ekmek fırınına ceza kesildi. Yetkililer önce bu durum için çare aramalılar. Kaliteli ekmek üretmeliyiz. İsrafın önlenilmesini sağlayacak ekmek üretilmeli.''

Manisa ve ilçelerinde zam kararından önce ekmek, 200 gram olarak, 30-40 YKr'den satılıyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious