Manisa'da 'Geleneksel' izdiham

Manisa'da 'Geleneksel' izdiham.22522
  • Giriş : 26.04.2009 / 20:07:00

Manisa Mesir Festivali, Sultan Camii minare ve kubbelerinden halka saçılan şifalı mesirlerle bu yıl 469. kez kutlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Manisa Mesir Macunu Festivali gerçekleştirildi. Bu yıl 469. kez kutlanan Mesir Festivali çerçevesinde kavrulan şifalı mesirler, Sultan Camii minare ve kubbelerinden halka saçılarak son buldu. Daha önceki törenlere katılan Manisa Milletvekili Bülent Arınç, ilde olmasına rağmen bu yılki törenlere katılmadı.

Öğle namazından sonra başlayan tören, etkinliğe katılan ünlü isimlerin anons edilmesi ve Osmanlı zamanında Manisa'ya yolu düşmüş ünlü isimlerin kendilerini anlatmalarıyla başladı. Daha sonra temsili Hafsa Sultan, mesir macunu berat ve ruhsatını temsili Merkez Efendi'ye verdi. Temsili Merkez Efendi, mesirin hastalara şifa, ülkeye birlik ve beraberlik getirmesi için dua etti.

Duanın ardından Merkez Efendi dakikalarca halka mesir saçtı. Kadın ve erkek binlerce vatandaş mesir kapmak için birbirleriyle yarıştı. Bazı vatandaşlar tersine çevirdiği şemsiyelerle daha fazla mesir almaya çalıştı. Mesir kapma yarışı sırasında bazı katılımcılar zor anlar yaşadı. Mesir şenliklerine yabancı konuklar da katıldı. Makedonya, Moldova, Suudi Arabistan, Tunus, Bosna Hersek, Sudan ve Nijerli misafirler de şifalı mesirlerden kapmak için renkli görüntüler oluşturdu. Törene Vali Celalettin Güvenç, Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün, AK Parti Milletvekili Mehmet Çerçi, MHP milletvekilleri Erkan Akçay ve Mustafa Enöz de katıldı.

MESİR'İN TARİHÇESİ

Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim'in eşi, Kanuni Sultan Süleyman'ın annesi Hafsa Sultan Manisa'da hastalanır. Hastalığına çare bulunamayan sultanın yaptırdığı Sultan Camii Medresesi'nin başına getirilen Merkez Efendi, bitki ve baharat karışımından oluşan bir macun hazırlar. 41 çeşit baharatla karıştırılarak hazırlanan bu macunu yiyerek sağlığına kavuşan Hafsa Sultan, hastalara bu macunun verilmesini ister.

Hafsa Sultan, halktan gelen isteğin artması üzerine kağıtlara sardırılan macunun, Sultan Camii'nin kubbe ve minarelerinden saçılmasını buyurur. Halk, her yıl 21 Mart'ta Sultan Camii önünde toplanır ve böylece Manisa Mesir Şenlikleri doğmuş olur.

41 ÇEŞİT BAHARAT

Hoş ve lezzetli bir kokusu olan mesir macunu, halk arasında iştah açıcı, kan dolaşımını düzenleyici, yorgunluğu giderici, hormonları çalıştırıcı özellikleriyle talep gördü. Mesir macununun yapımında anason, meyan balı, çivit, çöp çimi, çörekotu, darı, galanga, hardal, havlıcan, Hindistan cevizi, Hindistan çiçeği, hıyarşembe, kakule, karabiber, karanfil, kimyon, kişniş, zaferan, meyan balı, kebabe, karahalil, limon tuzu, udülkahır, iksir şekeri, topalak kökü, mürrüsafi, portakal çiçeği, portakal kabuğu, ravent, raziyane, safran, sakız, kara halile, sarı halile, sinameki, tarçın, topalak, vanilya, zencefil, zerdeçöp ve günbalı kullanılıyor.

Öte yandan, festivalde küçük çaplı protokol krizi de yaşandı. Sultan Camii Önündeki protokol krizini İl Kültür Müdürü Erdinç Karaköse önledi. Protokolde MHP milletvekillerinin ön tarafta yerleri hazırlanırken, AK partili Milleetvekili Mehmet Çerçi'nin yeri ikinci sıradaydı. Çerçi'nin buradaki yerini de yabancı konuklar işgal edince Çerçi bir süre kendine yer aradı. Bu arada, İl Kültür Müdürü Erdinç Karaköse, protokolün ilk sırasında oturan Manisa Mesiri Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık'tan yerini Çerçi'ye vermesi için ricada bulundu. Tanık'ın yerini vermesiyle kriz de çözülmüş oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*