Manisalı Meduna sara hastası mı?

  • Giriş : 20.08.2006 / 00:00:00

Dünkü GS maçında Manisalı Meduna'nın sahada kalp spazmı geçirmesi bir gerçeği de ortaya çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sara olduğunu saklamış

Vestel Manisa-Galatasaray maçında herkesin yüreğini ağzına getiren Meduna’nın, epilepsi (sara) nöbeti geçirdiği ortaya çıktı. Karşılaşmanın 80. dakikasında sarı kırmızılı futbolcular penaltı atmaya hazırlanırken, siyah beyazlı ekibin Çek oyuncusu Meduna bir anda yere yığılıp kaldı.

Dili boğazına kaçtı

Titreme nöbeti geçiren Meduna’nın nefes alamadığını farkeden Galatasaray kalecisi Mondragon, koşarak Çek futbolcunun yanına gitti. Mondragon’un acil yardım çağrısının ardından her iki takımın sağlık ekipleri koşa koşa sahaya girdi. Vestel Manisaspor Kulübü Doktoru Levent Günerli, dili boğazına kaçan Meduna’nın dilini hemen çekip, futbolcuyu ölümden döndürdü. Bu sırada olayı gören herkes şoke olurken, Hasan Şaş, Hakan Şükür ve Holosko’nun göz yaşı döktüğü görüldü.

Derhal sedyeye konulan Çek futbolcu, saha içine giren ambulansla hastaneye kaldırıldı. Sahadaki şaşkınlık hali Meduna’nın hastaneye götürülmesinden sonra da bitmedi. Vestel Manisasporlu futbolcuların büyük bölümü çöküp kalırken, tribündeki taraftarlar "Meduna, Meduna" diye tezahürat yaptı.

Herkes şoke oldu

Futbolcuların panik halini gören Cem Papila, oyunu başlatmak için hastaneden gelecek haberi bekledi. Daha sonra hastaneden Meduna’nın hafif kalp spazmı geçirdiği bilgisi geldi ve bu haber stat hoparlöründen anons edildi. Futbolcular ve taraftarlar bu sevindirici haberle biraz olsun rahatlarken, maç 8 dakikalık bir duraklamanın ardından yeniden başladı.
Hastanede yapılan detaylı kontroller sonucunda Meduna’nın kalp spazmı değil, sara nöbeti geçirdiği anlaşıldı. Çek futbolcunun, sara hastası olduğunu bir yıldır formasını giydiği Vestel Manisaspor’un yöneticilerinden gizlediği ve ilk kez dün kriz geçirmesi nedeniyle gerçeğin ortaya çıktığı bildirildi. Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz İstanbul Memorial Hastanesi Spor Hekimliği Uzmanı Dr. Murat Beyaz, sıcak hava, aşırı yorgunluk ve stresin sara nöbetini tetiklediğini söyledi.

Gürcan: Kalp rahatsızlığı

Bu arada Vestel Manisaspor Yönetim Kurulu Üyesi ve Sağlık İşleri Sorumlusu Dr. Mustafa Gürcan, Meduna’nın maç stresine, aşırıcı sıcak havaya ve fazla performans harcamaya dayalı olarak "kalp ritm bozukluğu" geçirdiğini bildirdi. Yoğun bakımda tutulan Meduna’nın bugün anjiyo olacağı da belirtildi.

Sara nedir?

EPİLEPTİK nöbet ya da yaygın olarak bilinen ismiyle "sara", beyindeki hücrelerin kontrol edilemeyen, ani, aşırı ve anormal deşarjlarına bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Epilepsi nöbetleri, değişik tiplerde olabilir. Nöbetler vucüdun kasılması-çırpınması, yüz, kol ya da bacakta kasılma veya anlamsız konuşma ve davranışlar ile kendini gösterir. Epilepsili hastalar ilaçlarını kullandıkları takdirde aktif ve başarılı bir yaşam sürebilir.

NE DEDİLER...

Gerets: Bu sıcakta maç oynanmaz

Galatasaray Teknik Direktörü Erik Gerets, aşırı sıcaklarda oynanan maçlarda futbolcuların aşırı sıvı kaybettiğine dikkat çekerek, "Başka ülkelerde daha az sıcakta oynanan maçlarda bile futbolcuların sıvı ihtiyaçlarını giderebilmeleri için değişik çözümler üretiliyor. Mesela sıvı almaları için kısa süreli molalar verilebiliyor. Veya maçların başka bir tarihte oynanması ihtimali de düşünülebilir" diye konuştu.

Yanal: Futbolcuların sağlığı tehlikede
Vestel Manisaspor’un teknik patronu Ersun Yanal ise, maçların aşırı sıcakta oynanmasının, futbolcuların sağlığını tehlikeye attığını söyledi. Yanal, "Futbol Federasyonu maç saatlerini belirlerken aşırı sıcakları dikkate alması gerekiyor" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious