Manken mi alıyoruz polis mi

  • Giriş : 25.08.2006 / 00:00:00

Emniyete alınacak bayan polislerde 1.65 cm boy şartı aranması milletvekili Uslu''nun tepkisine yol açtı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'de kadınların boy ortalaması 1. 60 cm olmasına rağmen, üniversite mezunlarından polis alımında bayanlar için uygulanan 1. 65 cm boy şartı tartışmalara neden oluyor. AK Parti İstanbul Milletvekili Zeynep Karahan Uslu, "Polis alıyoruz, manken almıyoruz" diyerek boy şartının Türkiye ortalamasına çekilmesini istedi. Üniversite mezunlarından polis olacaklarda erkekler için 1. 67 cm'den uzun olma şartı aranırken, bayanlar için ise 1. 65 cm'den uzun olma şartı aranıyor.
Polis olmak isteyen bayanlarda aranan 1. 65 cm'den uzun olma şartı yüzlerce bayanın polis olma hayallerinin suya düşürüyor. Türkiye genelinde bayanların boylarının uzamasına rağmen boy ortalamasının 1. 60 civarında olduğu belirtiliyor. Harp Okullarına öğrenci alımında ise bayanlar için 1. 60 cm boyunda olma yeterli.

DÜZELTME YAPILMALI

AK Parti İstanbul Milletvekili Zeynep Karahan Uslu, kadınların istihdamının önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini belirterek, "Polis olacak bayanlarda belli bir boy şartı aranabilir. Ama bunun Türkiye ortalamasının üzerinde olmaması gerekir. Polis olan bayanların hepsi çevik kuvvette istihdam edilmiyor. Masa başında çalışan veya trafik polisliği yapanlar da var. Bunlarda uzun boylu olma şartını aramamak gerekir. Hem biz manken almıyoruz, boylu-poslu olmasını tercih edelim, polis alıyoruz. Emniyet'in düzeltme yapacağını ümit ediyorum" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious