Mankenler mi? İnekler mi?

  • Giriş : 16.09.2006 / 00:00:00

Güzellik yarışması için podyuma çıkanlar mankenler değil, inekler oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Burdur Damızlık Sığır Yetiştiriciler Birliği damızlık inek yarışması düzenledi. Bu yıl 7. düzenlenen yarışmaya Vali Rasih Özbek, Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya, AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, CHP Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan, İl Emniyet Müdürü Celal Aydoğan, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birlik Başkanı Mehmet Sedat Güngör, siyasi parti başkanları ve yetiştiriciler katıldı.

Yarışma öncesi bir konuşma yapan Damızlık Sığır Yetiştiriciler Birliği Burdur Başkanı Ahmet Horzum 33 personel ve 22 araçla 3 bin 250 üyeye hizmet verdiklerini söyledi. Burdur'da küpesi olmayan bir tek büyükbaş hayvan bile kalmadığını dile getiren Horzum, "110 bin kayıtlı damızlık ineğimiz mevcut. Bu rakam ile Türkiye'de ilk 20 ilin arasındayız. Yetiştiricilerimize daha iyi imkânlar sağlamak için var gücümüzle çalışıyoruz. Ancak son günlerde artış gösteren damızlık ineklerin ithali bizlerin canını sıkıyor. Türkiye'de bu kadar damızlık sığır yetiştiricisi varken, ithale neden ihtiyaç duyulduğu merak konusudur. Hükümetin bu konudaki tavrını bir kez daha gözden geçirmesi gerekiyor." dedi.

Burdur merkez ve ilçelerine bağlı köylerden toplam 64 yarışmacının 90 inekle katıldığı yarışma 3 ayrı kategoride gerçekleştirildi.

Genç, orta ve yaşlı kategorilerinde ayrı ayrı podyuma çıkan inekler, şampiyon olabilmek için turladı. Bazı inekler kalabalıktan ürkerek sahiplerine zor anlar yaşattı ancak hiçbir yaralanma meydana gelmedi. Yarışmanın hakemliğini İtalyan asıllı ünlü yetiştirici Guido Oitana yaptı.

Yarışmada genç inekler dalında Muammer Coşar, Derya isimli hayvanı ile birinci oldu. Orta yaşlılarda Hacılar Köyü'nden katılan Muammer Çetinkaya Berivan isimli ineği ile şampiyonluğun sahibi oldu.

Bucak ilçesi Heybeli Köyü'nden Derya isimli ineği ile yarışmaya giren Faik Dursun da yaşlılar kategorisinde ödüle layık görüldü. Yarışmada her 3 kategoride birinci olanlara 3'er bin, ikincilere ise 2'şer bir YTL ödül verildi.

Ayrıca yarışmada birinciler arasında seçim yapılarak, şampiyonlar şampiyonu belirlendi. Yarışmada hayvanların vücut biçimlerini, boylarını, süt verimini göz önünde bulunduran İtalyan hakem Oitana, İbrahim Çetinkaya'ya ait Berivan isimli ineği birinci ilan etti. Böylece Berivan sahibi Çetinkaya'ya bin YTL daha kazandırdı.

Yarışmanın şanslı ismi olan Çetinkaya ayrıca 88 numaralı Ceylan isimli ineği ile de ikincilik ödülünü kaptı. Çetinkaya böylece yarışmadan 6 bin YTL'lik para ödülü ile ayrıldı.

Yarışmada derece alan ineklerin ödülleri, sahiplerine Vali Rasih Özbek ve diğer protokol üyeleri tarafından takdim edildi.

Ödül töreninden sonra podyuma bu kez buzağılar çıktı. Şirinlikleri ile katılımcılara neşeli anlar yaşatan buzağılar yarışmaya tabi tutulmaksızın sahiplerine birer çeyrek altın kazandırdı. Protokol üyeleri sevimli buzağılar ile hatıra resmi çektirmeyi ihmal etmedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious