Mankenlerden sağlık raporu istenecek

Mankenlerden sağlık raporu istenecek.12125
  • Giriş : 16.09.2007 / 12:12:00

Londra Moda Haftası görkemli bir açılışla başladı. Moda haftasında, sıfır beden tartışması yine gündeme oturdu ve mankenlerden sağlık raporu istenmesi önerildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Geçen yıl yapılan ateşli tartışmaların ardından konuyla ilgili soruşturma başlatan İngiltere Moda Konseyinin, mankenlerin ağırlığına alt sınır koymanın doğru olmayacağını, bunun yerine yeme bozuklukları konusunda uzman bir hastaneden sağlık raporu istenmesinin düşünüldüğünü açıkladı.

Uygulamanın başlatılması halinde ajans yönetimlerinin gelecek yılki Londra Moda Haftasında podyuma çıkarmayı planladıkları mankenler için öncelikle sağlık raporu almaları gerekecek.

İngiltere Moda Konseyi Başkanı Hillary Riva, ideal kiloyu saptamakta kullanılan vücut endeksi hesaplamalarının, sağlıkla ilgili bilgi verip vermediği konusunda kapsamlı araştırmalar yaptırdıklarını ve bu yöntemin ideal olmadığına karar verdiklerini belirtti.

Modellerden sağlık raporu istenmesinin en doğru yol olacağını düşündüklerini belirten Riva, örnek olarak da podyumlarda sıfır bedenin ilk temsilcisi olan ünlü İngiliz manken Twiggy’yi gösterdi. Riva, ünlü modelin bugün 57 yaşında ve son derece sağlıklı olduğunu hatırlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious