Mantar, ciddi hastalıklara yol açabilir

  • Giriş : 25.01.2007 / 00:00:00

Yaygın hastalıklardan olan mantara yol açan bakteri ve virüslerin iç organları da tutabildiği ancak daha çok vücudun kıvrım yerleri parmak araları gibi sıcak ve nemli ortamları tercih ettiği belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dereli, "Derinin üst yüzeyini kaplayan keratinle beslenen mantarlar uzun süre oturarak iş yapanlarda, sıcak ortamlarda çalışanlarda, uzun süre ayakkabılarını çıkarmayarda ve spor gibi terletici faaliyetlerde bulunanlarda daha sık görülür." dedi.

Mantar hastalığının şiddetli kaşıntıyla başladığını belirten Prof. Dr. Dereli, "Su toplamasına, parmak araları derisinde yenmiş bir görüntü oluşmasına, tuttuğu bölgede kaşıntının yanında soyulma ve renk değişikliğine, keratin tabakası yendiği için bakteri girişinin kolaylaşmasına sebep olur. Bu da daha ciddi hastalıklara yol açabilir." şeklinde konuştu.

Mantar oluşma riskini önlemek için vücudun kıvrım bölgelerini kuru tutmak, havuz, spor salonu, otel gibi ortak kullanım yerlerinde yalınayak dolaşmamak gerektiğini ifade eden Dereli, "Teri dışarı atabilecek ayakkabılar ve pamuklu çoraplar tercih edilmelidir. Tedavi ise doktor gözetiminde ve hastalık ilerlemeden yapılmalıdır." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious